AFAD’tan dikkat çeken uygulama

3 hafta önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü her yaştan ve gruptan tüm vatandaşları “AFAD Acil Mobil Uygulamasını” kullanmaya davet ediyor. AFAD tarafından konuyla ilgili yapılan bilgilendirmede, uygulamadan A’dan Z’ye bahsedildi.

İçişleri Bakanlığı tarafından geliştirilen AFAD Acil uygulamasını tanıtan İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, uygulamanın, önemini, gerekliliğini ve özelliklerini aktaran bir açıklama yayınladı.

AFAD tarafından konuyla ilgili yapılan bilgilendirmede, “Yapılan açıklamada; afet öncesinde, afet anında ve afet sonrasında vatandaşların ihtiyaçlarını tek uygulamada karşılamak amacıyla geliştirilen AFAD Acil mobil uygulamasından tüm IOS ve Android kullanıcılarının yararlanabildiği belirtilirken, uygulamanın App Store ve Google Play uygulama mağazalarından indirilebildiği ifade edildi.

AFAD Acil Mobil Uygulamasının Özellikleri”

Afet durumlarında daha fazla can kurtarmak ve daha çok vatandaşa ulaşmak amacıyla geliştirilen AFAD Acil mobil uygulaması, yerli ve milli bir yazılım olarak öne çıkıyor. Kullanıcı dostu bir tasarıma sahip olan AFAD Acil mobil uygulamasında, tek tuşla acil çağrı, en yakın toplanma alanı ve afet eğitim videoları gibi özelliklere ulaşmak son derece kolay.

AFAD Acil Mobil Uygulamasının Kullanılması”

AFAD Acil uygulamasının telefona indirilmesinin ardından, telefon numarasının girilmesi gerekiyor. Kısa mesaj ile gelen şifrenin girilmesi ve telefon numarasının doğrulanmasının ardından uygulama, TC kimlik numarasının girilmesi ve konum yetkisinin verilmesiyle aktif hale geliyor.

Tek Tuşla Acil Çağrı”

Bilindiği gibi, depremler başta olmak üzere afetlerde karşılaşılan en büyük sorunlarından biri iletişimin kesilmesidir. AFAD Acil mobil uygulamasının Tek Tuşla Acil Çağrı fonksiyonu, bu sorunu ortadan kaldırıyor. Acil çağrı görüşmesinin internet üzerinden yapılabilmesine, konum servisleri ile arayan kişinin bulunduğu noktanın tespit edilmesine olanak sağlayan uygulama sayesinde GSM hatlarında oluşabilecek yoğunluğun önüne geçilmesi hedefleniyor.

Afet bölgelerindeki AFAD Acil kullanıcıları, tek tuşla 112 Acil Çağrı Merkezi’ne ulaşarak durumlarını bildirebiliyor, yardım taleplerini iletebiliyor.

Tek Tuşla Hazır SMS”

Afet anında sesli görüşme imkânı olmayan vatandaşlarımız ise uygulama içindeki hazır mesajları kullanarak mesaj yoluyla da iletişim kurabiliyor.

En Yakın Toplanma Alanı”

Toplanma alanları olası bir afet anında vatandaşlarımızın öncelikli olarak toplanacağı alanlardır. Afetin ilk saatlerinde vatandaşlarımızın, tehlike ve risklerden uzak güvenli bir şekilde bir araya gelebilecekleri toplanma alanları, AFAD Acil mobil uygulamasının ana ekranında bulunan harita üzerinde gösterilmektedir. Vatandaşlarımız uygulama üzerinden kendilerine en yakın toplanma alanını bularak, bu noktaya yol tarifi alarak ulaşabileceklerdir.

Afet Eğitim Videoları”

www.hazirol.gov.tr adresinde yayımlanmakta olan ve toplumda afet farkındalığını artırmayı amaçlayan eğitim videolarına da AFAD Acil mobil uygulamasından ulaşılabiliyor” bilgilendirmesi yer aldı.

Haber Merkezi


Bu haber 09/06/2022, Perşembe günü yayınlandı, 155 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com