“Kiracılar da Mağdur, Ev Sahipleri de”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Haziran ayının kira artış oranına ilişkinin beklenen zam geldi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2022 mayıs ayına ilişkin Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ile Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) rakamlarını açıkladı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, mayıs ayı itibariyle, on iki aylık ortalamalara göre tüketici fiyatlarında yüzde 39.33 artış gerçekleşti. Bu veri haziran ayı kira artış oranını da belirledi. Ev sahipleri haziran 2022’de kiralara yüzde 39.33 oranında zam yapabilecek.

Bununla birlikte öte yandan kira artış oranlarına ilişkin yeni düzenleme için kısa zaman önce Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı hareket geçmişti. Söz konusu bu durum hakkında da bir hafta içinde yürütülen bu çalışmanın meclise gelmesi bekleniyor. Fakat bu süre zarfında çoğunluğun kiracılardan oluşan mağdurların ne yapacağı hakkında henüz bir bilgi yok.

Özellikle bu sebeplerden ötürü şehrin en büyük problemi haline gelen barınma konusunda bu kez Gündem Gazetesi olarak emlakçılarla röportaj gerçekleştirdik. Yaklaşık her yıl en az 10 bin öğrencinin taşındığı Çanakkale’de şu an merkez bölgesinde özellikle kiralık ev bulmakta oldukça sıkıntı yaşanırken bu sorunların neden kaynaklı olduğu üzerine sohbet gerçekleştirdik.

Özellikle Çanakkale’deki güncel öğrenci nüfusunun 50 bini geçmesi ve öğrencilerin barınma sorunu yaşayıp ev ve yurt bulamamalarının kira artışlarında söz konusu olup olmadığı konusunda görüş aldık.

“Nüfus her geçen gün çoğalıyor ama ev yok”

Gazetemize konuşan Nokta Emlak çalışanı Kadir Yavuz ilk sorunun Çanakkale’de her geçen gün nüfusun çoğalmasını ama gelen bu kişilere de evlerin yetmediğini belirtti. Her geçen ay daha da fazla göç alan Çanakkale’de ilk temel sıkıntının evlerin az olmasından kaynaklandığını belirten Yavuz ‘’ Hal böyle olunca ev sahipleri de ister istemez bundan bir çıkar sağlıyorlar. Nasıl olsa ev az deyip kira oranlarını haddinden fazla istiyorlar. İşin kötü tarafı da şu ki insanlar bir şekilde o evleri tutuyor. Sokakta kalacak halleri yok’’ dedi.

Öte yandan Haziran ayının kira artış oranındaki rakamına da değinen Yavuz bu kira artış oranının bu zamana kadar hiç bir şekilde doğru düzgün uygulanmadığını ki uygulansa bile getirilen yüzde 39.9 zammın oldukça fazla olduğunu belirtti.

“Bu kış öğrenciler sokakta kaldı”

Çanakkale’yi canlandıran ve kenti ayakta tutan kesimin öğrenci kesimi olduğunu söyleyen Yavuz sözlerine şu şekilde devam etti: “Hatırlarsınız bu dönem okullar açıldığında özellikle yeni kayıt yaptırıp gelen öğrenciler ne ev bulabildi ne yurt bulabildi. Önceden gelenler yerleri doldurdular çünkü. Sonra ne oldu? Üç beş ev kaldı. Bu evlerin sahipleri de bin liralık evlere 3, 4 bin lira para isteyince kayıt olmayıp memleketine geri dönen öğrenciler bile oldu. Yazık günah değil mi? Bu kadar uğraş bu kadar çaba boşuna değil mi?

“Açgözlülük yapıyorlar”

Kira artışlarındaki yüzde 39.9 luk durumun tamamen tüfe ile alakalı olduğunu belirten başka bir emlak danışmanı Can Dönmek ise boş daireye yapılan fazla artışların tamamen açgözlülük olduğunu belirtti. Can Dönmek ev sahiplerinin birbirleriyle yarış içerisinde olduğunu ifade ederken şöyle devam etti: “Bir ev sahibinin 1+1 odalı evini 2 bin liraya ilana koyduktan sonra diğer başka bir ev sahibi madem o 2 bin liraya koydu ben de o zaman 3 bin liraya koyayım diyor. Bu şekilde hal böyle olunca piyasa artışı gerçekleşiyor. Olan burada tamamen kiracıya oluyor anlayacağınız” dedi.

“Böyle bir kira anlayışı olamaz”

Ev sahiplerinin genel olarak da kira artış oranlarına uyup uymadıklarını sorduğumuzda ise Can Dönmek çoğu ev sahibinin buna uymadığını hatta kiracıyı çoğu zaman çıkmaza sokacak zamlar koyduklarını belirtti. Bununla ilgili Dönmek yaptığı açıklamada, “ Ev sahipleri çoğunlukla bu zammın daha fazlasını istiyorlar. Daha dün bir arkadaşım beni telefonla aradı hususi bu konu ile alakalı. Arkadaşımın ev sahibi yüzde yetmiş enflasyon oranı ile kirasına zam yapmak istemiş, üstüne hatta dava bile açarım deyip tehdit etmiş. Bu arkadaşım 1+1 dairede 2 bin 500 liraya oturuyor, üstüne sen yüzde yetmiş üç zam koyduğunu düşünün. Adamın aldığı maaş sadece kiraya gider. Böyle bir kira şekli yok. Böyle bir kira anlayışı olamaz ‘’ dedi.

Aynı zamanda hem kiracıların hem ev sahiplerinin de çoğunun yasadan bir haber olduklarını belirten Dönmek özellikle kiracılar ile ev sahipleri arasında yaşanan zam sıkıntısının insanları daha da çok çıkmaza soktuklarını, bu sebepten denetim de olmayınca herkesin kendi ifadesiyle evlerini verdiklerini belirtti.  Enflasyon oranlarındaki zamlarla kiralara zam yaptıklarını belirten Dönmek, bunun çok bir yanlış olduğunu, her ayın kendi ay içerisindeki tüfesiyle hesaplanması gerektiğini ve ona göre kiraya zam yapılması gerektiğini söyledi.

“Kiracılar da mağdur ev sahipleri de”

Haziran ayının tüfe oranındaki artışın normal olduğunu söyleyen başka bir emlak danışmanı Muhammed Dursun ise zammın gelmesinin normal olduğunu aktardı. Gün geçtikçe zaten her şeye zam geliyor bu da gayet normal diye konuşan Dursun sözlerine şöyle devam etti.

“Bazı ev sahipleri 1 yıl içerisinde aynı daireye hakkı olmadığı halde 3 4 kez zam yapmaya kalkışıyor. Bunun yanında da iyi niyetli bir ev sahibi normal ideal oranda evini kiraya verirken hemen yan komşusunun aynı metrekaredeki evini iki katına kiraya verdiğini görünce haliyle o ev sahibi de kendi evine zam yapıyor” dedi. Kira artış oranlarının aynı zamanda Çanakkale içinde evlerin az olmasından kaynaklı olduğunu söyleyen Dursun, “Kiracılar da mağdur ev sahipleri de’’ dedi.

Özlem Kavuklu-Yakup Karakoç


Bu haber 08/06/2022, Çarşamba günü yayınlandı, 253 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com