Doğa Fotoğrafları Sergisi Açıldı

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Mavi Bilye Doğada Eğitim Gezginlerinin kurucusu Prof. Dr. Osman Demircan’ın önderliğinde doğada gezdikleri yerlerde çektikleri doğa fotoğraflarını Dünya Çevre günü etkinliği çerçevesinde geçtiğimiz gün Çanakkale Belediye Başkan yardımcısı Çevre dostu İrfan Mutluay’ın katılımıyla açıldı.
Açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Osman Demircan, ‘’Mavi su küresiyle gezegenimiz uzayda çok özel bir mavi bilye gibidir.İnsanoğlunun neden olduğu çevre sorunları bu gezegende yaşamı tehdit etmektedir. Mavi Bilye Doğada Eğitim Gezginleri doğa zenginliklerini ve çevre sorunlarını yerinde belgeleyerek doğaya dikkat çekmeyi, ekosistem içinde sağlıklı yaşam koşullarını yerinde öğrenmeyi ve öğretmeyi amaçlayan bir yürüyüş grubudur. Bu serginin amacı da çevre bilincini topluma yaymak. Çanakkale özelinde de durum farklı değil. Burada Kazdağları, boğaz ve denizler yaşam kaynağı, ancak ne denizin ne ormanın kıymetini bilememişiz, deniz ve boğaz artık müsilajla kaplanıyor, içindeki canlılar hasta; Kazdağları’nda hem de orman alanlarında maden şirketlerine hala ruhsatlar veriliyor, ormanlar vahşice talan ediliyor, canlı türleri hızla yok oluyor, ekosistem bozduluyor, içilebilir suyumuz azalıyor, tarım alanları, sulak alanlar küçülüyor, kuraklık artıyor.
İnsanlar çevre konularında taviz vermeyecek şekilde bilinçlenmeli. Mavi Bilye Doğada Eğitim Gezginleri işte bu bilinçle kuruldu. Doğayı, toprağı, havayı, suyu, denizleri, yeşili, ormanı, orman altı bitkileri, tüm canlıları yani ekosistemi önce sevmeli sonra korumalıyız. Atatürk’ün dediği gibi “Doğa sevgisi aklın vicdanıdır. İyi ki varsın Mavi Bilye’’ dedi.

Cihan Peker- Özlem Kavuklu


Bu haber 08/06/2022, Çarşamba günü yayınlandı, 300 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com