Ortak Dert Yoksulluk

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Ekonomik şartlar, asgari ücret ve enflasyon denkleminde vatandaşın bireysel kredi kartı borçları, son bir yılda yüzde 68’lik artışla 154 milyar TL’den 259 milyar TL’ye yükseldi. Yurttaşların takipteki bireysel kredi kartı borcu ise 5,3 milyar TL’den 6,6 milyar TL’ye yükseldi. Kredi kartı borçlarının yanında, benzine gelen son zamlar ve artan konaklama, ulaşım fiyatları vatandaşların geçim derdine yük kattı.  Çanakkale gündem gazetesi olarak, Çanakkalelilere Kredi kartı borcunuz var mı? Tatile gitmek için bütçeniz var mı? Sorularını yönelttik. Kredi kartı kullananlar düzenli ödeme yapmaya çalıştıklarını ve her geçen gün ekonomik şartlardan dolayı zorlandıklarının söylediler. İnsanlar eskiden daha çok tatile gittiğini belirtirken, Oğuzhan Doğan, “Kredi kartı kullanıyorum ve borcum var, kart borcumun asgarisini ödeyebiliyorum” dedi. Vatandaş geçim derdini “Her geçen gün daha kötüye gidiyoruz ve bunu her gün hissediyorum. Her gün markete gittiğimde, otobüse bindiğimde hissediyorum. Her gün aslında daha yoksul uyanıyorum” sözleriyle ifade etti.

Özgür Bilmen, “Kredi kartı borcum var. Düzenli ödeme yapamıyorum. Ben sezonluk çalışıyorum yaz sezonu tam olarak başlamadı ayrıca ülkenin durumunu görüyorsunuz. Ülkemizin halini görüyorsunuz bu halde ödeme yapamam. Yazın tatile gitmeyi düşünüyorum şu an bütçem yok ama yazın ortalarına doğru paramı biriktirip gideceğim. Tatile gitmek için birkaç ay birikim yapmak zorundayım. Çanakkale’nin adalarına gitmeyi düşünüyorum. Oralar Çanakkale merkeze göre çok pahalı ve burada bile yaşam şartları bu durumdayken ben oraları düşünemiyorum. O yüzden daha erkenden para biriktirmeye başlamak ve plan yapmak zorundayız” dedi.

Öğrenci Yusuf Güldolay, “Kredi kartı kullanmıyorum. Kredi kartı alabilecek yaşıma geldim ama tercih etmiyorum. Şu an herhangi bir gelirim yok ve hala öğrenciyim. Yazın tatile gidecek bütçem yok ama ayarlayabilirsem gitmeyi düşünüyorum. Ekonomik şartlardan dolayı tatile gitmek zorlaştı. Enflasyon dolayı her şey zorlaştı ve kenara para kalmadığı için tatile gitmek daha zor. Geçtiğimiz senelerde tatile gitmek daha kolaydı ve her yaz giderdik. Şimdi artık ailecek senede bir kere gidebiliyoruz” dedi.

İsmail Yetim” Kredi kartı borcum ve düzenli ödeme yapıyorum bu konuda çok dikkat ediyorum. Yazın tatile gitmeyi düşünüyorum ve ona göre hareket ediyorum. Bu şartlarda tatile gitmek çok zor. Biz tatile gitmek için iki maaşımızı ayırttık.  Önceden daha çok tatile gidiyorduk. Biz şu an genciz giderimiz az olduğu için gidebiliyoruz. Yarın evlendiğimiz zaman belki daha zor olacak. Belki yarın biz de gidemeyiz” dedi.

“100 liraya 3 litre benzin alıyoruz, geçinmek çok zorlaştı”

Hasan Durmaz, “Kredi kartı kullanıyorum ve kart borcum var. Ödemelerimi düzenli yapıyorum. Faizini ödememek için ödeme tarihlerini takip ediyorum. Önümüzde ki yaz tatile gitmeyi düşünüyorum. Bu yaz tatile gitmeyeceğiz oğlum üniversite sınavına hazırlanıyor. Biz tatile gitmeden çok daha önce rezervasyon yaptırıp o şekilde gidiyorduk. Tatile kredi kartı ile gidiyoruz ve ödemesi 6 ayı buluyor. Önceden ekonomik şartlar bu kadar zor değildi. Paranın alım gücü düştü pazara gittiğimiz zaman bile önceden yeterli olan para şimdi yeterli olmuyor. 100 liraya 3 litre benzin alıyoruz, geçinmek çok zorlaştı” ifadelerini kullandı.

Baran Topaloğlu, “Kredi kartı kullanıyorum ama borcum yok. Yazın tatile gitmeyi düşünüyorum. Şu an tatile gitmek daha zor ona göre bütçe ayarladık. Ekonomik olarak bugünlerde tatile gitmek zor. Her şey pahalandı ve Türk lirasının değeri düştü” dedi.

“Kart borcumun asgarisini ödeyebiliyorum ama yeterli olmuyor”

Oğuzhan Doğan, “Kredi kartı kullanıyorum ve borcum var. Kart borcumun asgarisini ödeyebiliyorum ama yeterli olmuyor. İster istemez ödeme yapmakta zorlanıyorum, hayat şartları belli zaten. Benim için tatile gitmek zor hem KPSS sınavına gireceğim, hem çalışıyorum. Tatile gidecek bütçem maalesef yok. Eskiden daha sık tatile gidebiliyorduk. Hafta sonları çıkıp gezebiliyorduk, o zaman mazot daha uygundu ama o zaman bile sıkıntı yaşıyorduk. En son 7-8 lira civarlarındaydı ama bugün bir yere gitmek çok zor oldu. Tatile gittik diyelim orada harcayabileceğimiz belirli bir miktarda para da yok. Tatil yerleri eskiden pahalı sayılmazdı. Orta sınıf düzeyde ki aileler ve üst sınıf aynı yerlerde beraber tatil yapabiliyordu. Artık özellikle düşük gelirli insanların tatile gitmesi çok zor hatta gidemezler. Ev kiraları ve orada konaklama ücretleri belli şu an için çok pahalı olduğunu düşünüyorum” dedi.

“Her geçen gün daha kötüye gidiyoruz”

Semih Bilir, “Kredi kartı kullanıyorum borçlarım var. Düzenli ödeme yapmakta zorlanıyordum ama ödüyordum. Bundan sonra ekonomik şartlardan dolayı düzenli ödeme yapmak zor. Tatile gidecek bütçem yok Çanakkale’de bir yerlere gidebilirim ona da tatil denmez sanırım. Daha önceden tatile rahat gidemiyordum ama yine de arada gidiyorduk. Bugün uçak fiyatlarını ve otobüs fiyatlarını biliyoruz, haliyle bu şartlarda tatile gidemiyorum. Durumlar baya değişti diyebilirim. Her geçen gün daha kötüye gidiyoruz ve bunu her gün hissediyorum. Her gün markete gittiğimde, otobüse bindiğimde hissediyorum. Her gün aslında daha yoksul uyanıyorum. Tatile gidemiyor olmam enflasyonla, Türk lirasının değer kaybetmesiyle alakalı diyebilirim. Ben son yıllarda paralı plajlara gidemiyorum. Plajların paralı olmasının ayrı bir tartışma konusu olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“Kredi kartları borcunu nasıl kapatırız kara kara bunu düşünüyorum”

Fırat Şahin, “Kredi kartı borcum var. Kredi kartı ekonomiden dolayı özellikle öğrenciler için zorunlu hale geldi. Devletin verdiği burslar bize yetmiyor ailemizden de çoğu zaman para istemeye çekindiğimiz için kredi kartı kullanmaya başvuruyoruz.  Kredi kartları borcunu nasıl kapatırız kara kara bunu düşünüyorum. Bir öğrencinin bu yaşta bunu düşünmesi hiç etik bir şey değil. Avrupa ülkelerinde yaşıtlarım kaç ülke gezmiş kaç tane daha gezmeyi planlarken, ben burada kredi kartı borçlarımı düşünüyorum. Yazın tatil yapmayı düşünmüyorum. Otel fiyatları kim bilir gecelik kaç TL olmuştur? İstanbul’dan kalkıp ailece Antalya’ya tatile gitsek, zaten 1000 TL ye yakın yol masrafları tutuyor. İnsanlara bu şartlarda tatil yapmak lüks olarak geliyor. Yazın bir günlüğüne deniz görseler yetiyor. Kim istemez tatil yapmak ben isterim şahsen yazın sevdiklerimle tatile gitmek, kafa dinlemek, kendimi biraz olsun rahatlatmak isterim. Artık bizim gibi insanlar için tatile gitmek imkansız, tatile gitmek için 3 aylık maaş gerekiyor.  Öncelikle geçim derdi var. İnsanların kışın geçinmesi gerek doğalgazı var elektriği var, insanlar yazın bu riske girmiyor. Tatile gitmeyi çok istesem de kışın rahat yaşayabilmek için yani maalesef şartlar el vermediği için bu yaz gidemeyeceğim” dedi.

Özlem Kavuklu-Cihan Peker


Bu haber 06/06/2022, Pazartesi günü yayınlandı, 284 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com