Yaz Döneminde Beslenme-1

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Yaz döneminin gelmesiyle beraber fazla kilolarımızdan kurtulmak çoğumuzun ortak isteği haline geldi. Tabii ki bu dönemde beslenme ve diyet konusunda pek çok bilgi de karşımıza çıkıyor. Bu hafta birlikte yaz döneminde beslenme konusunu değerlendirelim.

Bu dönem sosyal hayatın yoğun olduğu bir dönem olduğundan çevre etkisi, beslenmemizin şekillenmesinde oldukça önemlidir. Özelikle beslenme konusunda ısrarlarla karşılaşabiliriz. İlk nokta, bu ısrarlara kaşı kontrolü sağlamak olmalı. Bu aşamada çevremize olumsuz bir tepki yerine, porsiyon kontrolü sağladığımız bir beslenme tarzı daha doğru bir tercih olacaktır. Örneğin dışarıda yediğimiz bir durumda porsiyonu küçültmeli ve içecek olarak da asitli şekerli içecekler yerine, ayran gibi sağlıklı alternatifler tercih edilmelidir.

Yaz döneminin önemli noktalarından bir diğeri ise meyveler konusu. Özellikle karpuz ve kavun yazın vazgeçilmez meyvelerinden olduğundan mutlaka dikkat edilmesi gerekiyor. Karpuz, kavun ve üzüm kan şekerini hızlı yükselten, glisemik indeksi yüksek meyvelerdendir. Bu yüzden porsiyonlarına mutlaka dikkat edilmeli, tüketimi gün içinde ara öğün saatlerinde olmalıdır.

Ayrıca bu dönemde havanın geç kararmasından dolayı öğün ve uyku saatleri geçe kalmaktadır. Hormon dengesinin ve sindirimin sağlıklı olabilmesi için yatmadan en geç 3 saat öncesinde kalorili besin alımının tamamlanması gerekmektedir. Uyku saatinin ise gece yarısını geçmemesi oldukça önemlidir.


Bu haber 05/06/2022, Sunday günü yayınlandı, 1483 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com