Bir sektörün yaşam mücadelesi

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Özellikle kağıt fabrikası SEKA’nın kapanmasının ardından, kağıtta dışa bağımlılığı neredeyse yüzde yüz artan Türkiye’de, mağdur yine vatandaşlar ve kitapçılar oldu. Birçok yerde kepenk kapatmak zorunda kalan kitapçı ve sahafların mağduriyetlerini konuştuk. Çanakkale Gündem Gazetesi olarak, dijitalleşme öncesinin gözde dükkanlarından olan kitapçıların şimdiki halini masaya yatırdık.

Alım gücünün zayıflaması ve enflasyon artışıyla birlikte geçim kaygısı yaşayan yurttaşlar sosyal kültürlerini geliştirmek için artık ne yazık ki internete yöneldi. Özellikle kitap yerine geçen okuma tabletlerinin ortaya çıkmasıyla, kitapçılara ve sahaflara olan ilgi azaldı.

Ortalama bir roman, öykü kitabının 60-80 lira olması okuyucuların kitaba ulaşmasını zorlaştırırken öte yandan kitapçılar ve sahaflar da ne yapacaklarını bilmiyorlar.

‘’ Kitap işini azaltıp boya işine girdik ‘’

Yaklaşık 25 yıldır kitapçılık yaptığını belirten Bahar Kitabevi işletmecisi Nurten Kurtoğlu,  işlerinin manevi anlamda çok güzel ve değerli olduğunu fakat artık eskisi gibi talep görmediklerini belirtti.

Teknolojinin hızla ilerlediğini ve dijitalleşmenin bir noktada kurbanı olduklarını söyleyen Kurtoğlu, ‘’ 3,5 kişi ülkeyi yönetir hale geldi ve biz bütün halk bu 3 5 kişiye hizmet ediyoruz.

Düşünün 25 yıllık kitapçı dükkanının üst katını boyacı yaptık. Çünkü sermaye dönmüyor ve seçeneklerimiz azalıyor’’ dedi.  Aynı zamanda alım gücü ve ekonomiden ziyade de halktın çokta kitaba yönelik talebinin olmadığını belirten Nurten Kurtoğlu kitap okuma oranının her geçen gün azaldığını ve insanların kitap okumayı sevmediğini söyledi.

 ‘’ Alım gücü en az yüzde seksen düştü ‘’

Kitapların gerçek alıcılarının yine bir şekilde geldiklerini söyleyen Troia Kitabevi çalışanı Burak Aslan ise alım gücünün en az yüzde seksen düştüğünü belirtti. Dijitalleşmenin hızla büyümesiyle kepenk kapatmak zorunda kalan kitapçılar hakkında ise Aslan, ‘’ Şu an bunun etkisini tam görmüyoruz ama insanlar yavaş yavaş dijitalleşmeye geçmeye başladı ama tabi gerçek kitap okuyucuları yine kağıda dokunmayı tercih ediyor ‘’ dedi.  Bunun nedenini ise insanların teknolojiye ayak uydurması değil aksine alım gücünün düşmesinden kaynaklı olduğunu söyleyen Aslan,  ortalama bir kitabın şu an 80-90 liranın aşağısında olmadığını ve haliyle de özellikle öğrencilerin kitap alamadığını belirtti.

‘’ Askıda kitap kampanyası başlattık ‘’

Özellikle öğrencilerin kitap alamadığını belirten Burak Aslan kitap okumak isteyip maddi gücü olmayanlar için de askıda kitap kampanyası başlattıklarını belirtti.  Kitap okumak isteyen herkesi Troia Kitabevine beklediğini söyleyen Aslan şunları ifade etti: ‘’ Dışarıya bağımlılığımız arttı, her geçen gün biraz daha kapana sıkışıyoruz. İnsanlar sadece kağıdı görüyorlar ama bizim meselemiz kağıt ile de bitmiyor. Matbaası, fotokopisi, derken fiyatları alıp başını gidiyor. 50 liranın altında artık kitap kalmadı ‘’ dedi.

‘’ Yalnız Bırakıldık ‘’

Ekonomi ve alım gücünün yetersizliği sebebiyle bu durumdan memnun olmayan bir diğer işletme ise Şeker Portakalı Kitabevi oldu. Aynı zamanda sahaf olan Şeker Portakalı Kitabevi özellikle pandemi sürecinde zor durumlar yaşadıklarını belirtti.  İşletme sahibi Zeynep Yaman yalnız bırakıldıklarını iletirken bu durumlardan ötürü dükkanını da aynı zamanda devredeceğini belirtti.  Yaman sözlerine şu şekilde devam etti:

‘’  Yaklaşık 5 yıldır bu dükkanı annem ile birlikte işletiyoruz. Biz aynı zamanda 2.el kitapçılık yapıyoruz. Para kazanmaktan ziyade diğer yandan istiyoruz ki kitap okumayan insan kalmasın. Bunun için bizde bu halimizle bile askıda kitap kampanyası başlattık. Kitap okumak isteyip maddi gücü olmadığı için kitap okuyamayan o kadar insan var ki…

İşte bizde bu duruma kayıtsız kalamıyoruz ve dükkanımızdan insanları mümkün olduğunca geri çevirmemeye çalışıyoruz. Ama bu süreçte biz birbirimize destek olurken yalnız bırakıldık‘’

‘’ Kitap okumak lüks oldu ‘’

Dijitalleşmenin ister istemez kitapları pazarlamada sıkıntı yaşattığını söylen Divit Kitabevi çalışanı Cafer Çelik insanların artık istedikleri zaman dijital ortamlarda kolaylıkla istediği her şeye ulaşabildiğini aktardı. Tabi bunların en önemli sebeplerinden birinin de kitapların fiyatlarından ötürü olduğunu belirtti. Kağıt fabrikalarının kapanmasına da değinen Çelik, ‘’  Bizim için kağıt ana malzeme ve haliyle bu kağıdı dolaylı olarak da dışarıdan ithal ediliyor. Böyle de olunca her ay zam gelmeye başladı. Kitabı 10 liraya siparişe çekerken hemen ardından aynı kitabı siparişe çektiğimizde fiyatın 20 lira olduğunu gördük. Bu anlamda sıkıntılıyız.  Kitaplar fiyat artışından sonra lüks oldu. Bir öğrenci bir dersin test kitabını almak istiyor ama bu fiyatlar 200-250 lira civarında. Ortalama 10 dersi var her öğrencinin. Bunun soru bankası denemeleri var bir de. İnsanlar şu an aç karnını doyurup faturasını ödemesinin peşinde ‘’ dedi.

Tunahan Ünsal-Yakup Karakoç


Bu haber 05/06/2022, Pazar günü yayınlandı, 318 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com