“Ağaçlandırmada Avrupa’da birinciyiz”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

AK Parti İl Çevre, Şehir ve Kültür Başkanlığı, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla, 81 il teşkilatında, eş zamanlı düzenlediği ortak basın açıklamasını gerçekleştirdi. Yapılan açıklamada ise “En çok ağaçlandırma yapan ülkeler sıralamasında Avrupa’da birinci dünyada dördüncü sıraya yerleştiklerini belirtti” ifadesi yer aldı.

İskele meydanında gerçekleştirilen basın açıklamasına: AK Parti Çanakkale Çevre, Şehir ve Kültür Başkanı Çağrı Oğuzcan, İl Kadın Kolları Başkanı Özlem Karadayı, İl Gençlik Kolları Başkanı Alperen Uysal ve diğer parti üyeleri katıldı.

Basın açıklamasını okuyan Çağrı Oğuzhan, ‘’ Bu yıl 1-7 Haziran haftası Sayın Cumhurbaşkanımız imzasıyla ‘’ Türkiye Çevre Haftası ‘’ olarak ilan edilmiştir. AK Parti olarak iktidara geldiğimiz ilk günden bu yana çevreye bütüncül bir bakış açısıyla yaklaştık. Şehirlerimizin uzun yıllar süregelen pek çok çevresel sorununa acil çözümler üretirken, bir yandan da orta ve uzun vadeli hedeflerimizi hayata geçirmenin gayreti içerisinde olduk. AK Parti belediyeciliği ile tanışan şehirlerimizde; çöp, çamur, çukur, bataklığa dönmüş su kaynakları, hava kirliliğinden nefes alınamayan şehir manzaraları artık tarihe karışmıştır. Şehirlerimiz artık Sıfır Atık’ı, Sıfır Atık Mavi’yi, Geleceğe Nefes’i, Millet Bahçelerini, mavi bayraklı plajları, yenilenebilir ve temiz enerjiyi konuşmakta; bu kulvarlarda adeta birbirleriyle yarışmaktadır. ‘’ dedi.

Avrupa’da birinci, dünyada dördüncü sıraya yerleştik

Türkiye olarak orman varlığını arttıran nadir ülkelerden biri olduğunu ifade eden Oğuzcan, 20 yılda 2 milyon hektarın üzerinde bir artışla en çok ağaçlandırma yapan ülkeler sıralamasında Avrupa’da birinci dünyada dördüncü sıraya yerleştiklerini belirtti.

AK Parti Çanakkale İl Çevre, Şehir ve Kültür Başkanı Çağrı Oğuzcan açıklamasını şu şekilde sürdürdü, ‘’ Orman varlığının yanı sıra kentsel yeşil alan varlığımızı arttırmak adına, 81 ilde 81 milyon metrekare Millet Bahçesi hedefi ile şehirlerimizin en merkezi noktalarında 127 adet Millet Bahçesi’ni vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Korunan alanlarımızı % 9,6’dan % 11,9’a çıkardık. Ülkemizde 104 kilometresi Millet Bahçeleri içerisinde olmak üzere toplamda 207 kilometre bisiklet yolunun ve 187 kilometre yeşil yürüyüş yolunun yapımını tamamladık.

Özlem Kavuklu-Yakup Karakoç


Bu haber 05/06/2022, Pazar günü yayınlandı, 231 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com