“İktidarımızda toprak namus olacak”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

İYİ Parti İl Gençlik Kolları tarafından, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla, Kazdağları’nda, Kirazlı altın madeni sahası alanında basın açıklaması yapıldı. Açıklamayı İl Gençlik Kolları Başkanı Taner Mutlu yaparken, yapılan açıklamada ise “Az kaldı bizim iktidarımızda toprak namus olacak yabancılara peşkeş çekilmeyecek. Sadece insanların değil hayvanların ağaçların suyunda hakkını koruyacağız” ifadeleri yer aldı.

İYİ Parti Gençlik Kolları tarafından yapılan açıklamayı İl Gençlik Kolları Başkanı Taner Mutlu okurken, açıklamaya İl Kadın Politikaları Başkanı Mutlu Dibekoğlu, İl Başkan Yardımcısı Taner Arçukoğlu, İl Sekreteri Metin Kümet, Merkez İlçe Başkanlığı’nı temsilen Merkez İlçe Gençlik Politikaları Başkanı Günay Ozan’da katıldı.

Açıklamada ise, “Bugün burada toplanma amacımız, 5 Haziran Dünya Çevre Gününde Türkiye ‘de yaşanılan doğa ve çevre katliamlarına dikkat çekerek toplumsal farkındalığı artırmaktır.

İktidarın uyguladığı yanlış politikalarla Türkiye’nin dört bir yanında yaşanan çevresel katliamlara hepimiz yakından tanık olmaktayız. Bu bağlamda bugün İYİ Gençlik ailesi olarak ülkemizin farklı illerinde teşkilatlarımızla birlikte, vicdanlarımızı sızlatan ve kayıtsız kalamadığımız çevre katliamlarının sesi olacağız.

Bugün bizler Çanakkale Teşkilatı olarak içerisinde 32 tane endemik tür bulunduran Çanakkale’nin tek içme su kaynağı Atikhisar barajı su toplama havzası olan Atamızın kahve içtiği kirazlı bölgesindeki altın madeni alanındayız.

Kutsal olan vatan toprağımız Kanadalı bir altın firmasına 10 yıllığına kiraya verilmiş ve 200 bin ağaç kesilerek siyanürle altın madeni işletilmesine izin vermişlerdir.

İYİ Parti Çanakkale teşkilatı ve Çanakkale halkı olarak ilk günden beri altın madeninin karşısında dimdik ayaktaydık kesimlerin başlamasıyla birlikte su ve vicdan nöbeti başladı binlerce insan bu nöbetlere katıldı bu nöbete katılan tek Genel başkan Genel başkanımız Meral Akşener’dir.

Genel Başkanımız 8 Haziran’da bu alana geldiğinde; Keşke buranın oksijenini solumak için yapılan bir etkinlik, bir aktivite için gelebilseydim. Ama maalesef Türkiye’nin akciğerlerinden biri olan en yüksek oksijene sahip Kaz Dağları’nın talanına karşı sizlerle dayanışma içerisinde olduğumuzu ifade etmek için geldik. Allah hepinizden razı olsun. Bakın güzel bir söz var burada. Çanakkale geçilmez, Kaz Dağları deşilmez.” ben bir köy kızıyım. Bir ağacın büyüyebilmesi için en az yirmi beş yıl zaman gerekir, bazıları için yüz yıl. Günahtır. Vicdansızlıktır. Kimsenin vicdanı sızlamıyorsa, bizim vicdanımız sızlayacaktır, sızlamaktadır. Başkalarının vicdanını da sızlatacağız inşallah. Demiştir.

Yıllarca bedelini ödeyeceğimiz bu hatadan daha ileri gidilmeden dönülmesine rağmen daha Çanakkale’de daha yüzlerce maden ruhsatı bulunuyor. Bizler dün olduğu gibi yarında çevre katliamlarının karşısında bulunacağız. Az kaldı bizim iktidarımızda toprak namus olacak yabancılara peşkeş çekilmeyecek. Sadece insanların değil hayvanların ağaçların suyunda hakkını koruyacağız” ifadeleri yer aldı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 04/06/2022, Cumartesi günü yayınlandı, 275 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com