Esnaftan fiyat artışı görüşü; “Nedenini bizde bilmiyoruz”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayı enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre, enflasyon Mayıs’ta yüzde 2,98 arttı, yıllık bazda ise yüzde 73,50 oldu. Asgari ücret, açıklanan enflasyon karşısında erirken, pazar fiyatlarında meyve ve sebzede olan küçük düşüşler halkın gıda ihtiyacını karşılaması için yeterli olmadı.

Bu hafta pazarda sebze fiyatları düşüş gösterirken, meyve fiyatlarında düşüş görülmedi. Sebze fiyatlarının daha fazla düşmesini bekleyen pazarcı esnafı benzine gelen zammın onları etkilediklerini “ Akdeniz’den Çanakkale’ye 25 ton mal gelirken, 17 bin lira mazot parası ödeniyor. Mazota gelen zam pazar fiyatlarına yansıyor” dedi. Mazot fiyatları tüm ürünlere gelen zammı etkiledi.

Vatandaşlar fiyatların yüksek olmasından şikayet ederken esnaf mazotu gerekçe gösterdi. Geçtiğimiz haftadan bu haftaya kirazın kilosu 25 liradan 20 liraya, fasulyenin 20 liradan 15 liraya, bezelye 15 liradan 12 liraya karpuz 15 liradan 10 liraya düşüş gösterenler arasında yerini alırken, domates 12 liradan 15 liraya, elma 6 liradan 8 liraya çıktı.

Vatandaş muz alırken muzun kilosunun 18 lira olmasından dolayı alamadığını söyledi. Esnafa muz neden bu kadar pahalı sorusunu yöneltti. Esnaf “ Her gün zam geliyor, nedenini biz de bilmiyoruz” dedi.

Özlem Kavuklu


Bu haber 03/06/2022, Cuma günü yayınlandı, 237 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com