Bakanlık: Oto kokularına dikkat!

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada tüketiciler, “oda ve oto kokuları” konusunda uyarıldı. Açıklamada “hava aromatize edici ürünler “ olarak adlandırılan oda ve oto kokularının bilinçli kullanılması gerektiğini belirterek, bakanlıktan izin almadan üretilen ve satılan oda ve oto kokularının, halk sağlığını riske ettiği vurgulandı. Kapalı mekanların ve araç içinin güzel güzel kokması amacıyla kullanılan bu ürünlerin, bilinçli kullanılmadığı durumlarda birçok sağlık sorununu beraberinde getirdiğine dikkat çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi.

“Bakanlığımızdan izin almadan üretilen ve satılan oda ve oto kokuları, içerdiği yüzlerce zararlı madde nedeniyle, göz yaşarması veya kuruması, çift görme, burun tıkanıklığı,kulak çınlaması ve kulak ağrısı, baş dönmesi, öksürük, nefes darlığı, yutkunmada zorluk, astım krizi, uyumsuzluk, kısa süreli hafıza kaybı, konsantrasyon bozukluğu,mide bulantısı,endişe,çabuk kızma,huzursuzluk,isilik,kurdeşen,egzama gibi birçok sağlık sorununa yol açmaktadır.

Uygun bulunan ithal ürünler için “Türkçe etiket” örnekleri hazırlandığı ifade edilen açıklamada “İzin alınmadan üretilen ve satılan ürünler, zehirlenme ve sinir sistemi bozukluklarına, alerjik reaksiyonlara yol açmaktadır. Bu ürünlere bakanlığımızca izin verilirken, içeriğinde halk sağlığını tehdit edecek madde taşımamasına dikkat çekilmektedir” denildi.

Açıklamada, tüketicilerin ürün alırken, etiket bilgilerindeki uyarıları dikkate almaları ve izinlerin Sağlık bakanlığı’nca verilen izin, tarih ve sayının bulunup bulunmadığını kontrol etmeleri ve izinleri olmayan ürünleri satın almamalarının, sağlıklarının korunması açısından önemli olduğu vurgulandı.

Şimdi yukarıdaki uyarı yazısını durup dururken neden yazdım diye sorular sorulacağını bildiğim için açıklayayım.

Devamı Yarın…

 


Bu haber 01/06/2022, Çarşamba günü yayınlandı, 362 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com