Turizmcilerden “Birlik Olalım” talebi

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Havaların ısınması ile adeta yaz sezonu açıldı. Yaklaşık 2 yıl süren pandemi ve kısıtlama sürecinin ardından yasaklar, kısıtlamalar, tedbirler kaldırıldı ve turizm sezonundan canlılık bekleniyor. Gündem Gazetesi olarak otel müdürleri ile bu yaz sezonundan beklentilerini ve geride kalan sezonlarda yaşanan sorunları konuştuk. Turizmciler hem bu yaz sezonundan ümitliyiz dediler hem de günlük doldur boşalt sistemi ile olmaz, eğer bu şekilde olursa kaybederiz yorumlarında bulundular. Turizmciler farklı fikirlerde olurlarken, genel kanı bu yazın geçtiğimiz yazlara göre daha hareketli geçmesi yönünde.

2 yıldır kısıtlamalar, tedbirler uygulanmaya devam ederken bu yaz sezonunda geçen yıl ki kısıtlama ve tedbirlerin olmaması dolayısıyla, turizmciler biraz da olsa rahatlatacaklarını düşünüyorlar. Yaşanan pandemi ve özellikle sonrasında oluşan Rusya-Ukrayna arasındaki savaş sonrası turizm artışında bir talep olacağı düşünülüyor.

” Bu yaz sezonu turizmden ümitliyiz ”

Truva Otel Müdürü Salih Yüksel ise bu sezonun verimli geçeceğini ve turizmden ümitli olduğunu belirtti. Pandemi dönemi şartlarında ise tabiri caizse cepten gittiğini belirten Yüksel ” Umarım son dakika bir terör bir virüs gibi durumlar meydana çıkmaz da bizim de çalışmalarımız boşa gitmez” ifadelerini kullandı. Aynı zamanda turist artışına da değinen Yüksel, ” Çıkıp geçen yıla nazaran biz %40 artış gösterdik diyorlar yahu bunun ortalamasını geçen yıla göre değil 4-5 yılın ortalamasına göre yapmak gerekir” dedi.

” Ben bu yaşıma kadar böyle kriz görmedim ”

Kıspet Konak Hotel İşletmecisi Oğuz Erdur ise bu yazdan hiç umudu olmadığını açıkladı. Bunun nedeni olarak ise ”  Ben 57 yaşındayım çok krizler gördüm ama ben bu yaşıma kadar böyle kriz görmedim. Bundan dolayı haliyle insanların seyahat gibi bir talepleri yok. Tek beklentimiz Almancılar, Bulgarlar ve diğer Balkan ülkelerinden gelecek turistler. Ki onlar da Çanakkale’yi bir geçiş noktası olarak burayı kullanıp bir gün kalıp gidiyorlar. Akdeniz’de birçok tanıdığımız görüştüğümüz otel sahipleri var. Onların da durumu içler acısı” ifadelerini kullandı.

” Günlük doldur boşalt sistemiyle kaybetmeye devam ederiz ”

Erdur, aynı zamanda otel maliyetlerinin de epey bir artış gösterdiğini bu sebepten ötürü artık başka çözümler üretilmesi gerektiğini savundu. Bununla ilgili ise günlük konaklamanın otele zararı olduğunu belirten Oğuz Erdur ” Günlük doldur boşalt sistemiyle kaybetmeye devam ederiz. Biz normal koşullarda sabah kahvaltısını 10 liraya verirken şimdi bunun maliyeti 35 lirayı geçti. Hizmet sektörü de olduğumuz için bu maliyetleri almak zorundayız ve aldıkça da zarar ediyoruz. Burada bir birlik söz konusu değil, herkes kendi kabuğuna çekilmiş durumda.  Burada bir birlik yok herkes bir olsa bir şeyler olabilir turist çekmek için. Günlük doldur boşalt sistemiyle sıkıntılar olur. Bir sürü şehitlik turunu yapan acenteler var bunlar hep beraber yapılsa organize olursa daha iyi olur. Minimum 2 günlük konaklama olunacak ki anca kalkınma söz konusu olsun. Tabi bu da ancak ortak alınacak kararlarla olur” ifadelerini kullandı.

“Umduğumuz gibi olmadı”

Gazetemize konuşan Kule Hotel İşletmecisi Serkan Modalı, yoğunluğun geçen aylara nazaran %60 azaldığını ve beklenen seviyeye henüz gelmediğini belirtti. Aynı zamanda bu durumun bu şekilde olmasının en büyük etkenlerinden birinin ekonomik kriz olduğunu belirten Modalı, ” Normal koşullarda özellikle pandemi sonrasında turizm açısından bir patlama gerekiyordu fakat umduğumuz gibi olmadı” ifadelerini kullandı.

” Ticari amaçlarla gelip gidiyorlar ”

Aynı zamanda şu an gelen yabancı turistlerinde konaklamak için değil aksine temel ihtiyaçlarını alıp geri döndüklerini söyleyen Serkan Modalı, özellikle Edirne kısmından ülkemize giriş yapan turistlerin buradan temel ihtiyaçlarını alıp geri döndüklerini belirtti. Fakat Haziran sonrasında Çanakkale turizminde bir hareket beklediğini söyleyen Modalı, ”Haziran ayı itibariyle konaklama amaçlı turistlerin geleceğini düşünüyorum ve Türk liramızın bu düşüşünü yabancı turistler değerlendirecekler” dedi.

Tunahan Ünsal

 


Bu haber 27/05/2022, Cuma günü yayınlandı, 294 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com