Extrem Concept (Marianna Merenmies)

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Volkswagen Tasarım Merkezinde çalışmış ve Kia Avrupa Tasarım Stüdyolarında eğitim görmüş olan Marianna Merenmies, aşırı olarak tanımlanabilecek koşullarda kullanılabilecek olan eXtreme, aerodinamik ve sportif yapıya sahiptir. Her türlü iklim şartında görevini eksiksiz yerine getirmesi için planlanan eXtreme, karbonfiber iskeletin üzerine kaplanan aerojel* ile karbon fibere oranla daha hafif ve daha sağlam bir yapı ile yüksek yalıtım özelliklerini bir arada sunmaktadır. Aerojellerin özelliklerini çok iyi kullanması için  planlanan otomobil, yüzeyinde görüntü yansıtması için de bu malzemenin kullanımına yönelinmiştir.

Aerojel*: Aerojel içerisindeki sıvı bileşeni hava ile değiştirilmiş olan silikon tabanlı katı maddelerdir. Aerojel ilk defa Stefan Kistler tarafından 1931 yılında Charles Learned ile tutuştuğu iddia sonucu meydana getirilmiştir. İlk oluşturulan aerojel, silika jel idi. Karbon aerojeller ilk kez 1990’lı yılların başlarında oluşturuldu. Aerojeller son yıllarda çok önem kazanmış ve birçok alanda kullanıma girmiştir. Aerojellerin milyonlarca ufak delikten oluşan yüzeyi, süngeri andırır. %99,8’i havadan oluşmaktadır ve çok iyi yalıtkandır. En gelişmiş fiberglas yalıtım malzemesinden 39 kat daha fazla yalıtım kabiliyetine sahiptir. Çok dayanıklı bir yapısı vardır. Duman gibi görüntü verdikleri için “Donmuş duman” veya “mavi duman” diye de adlandırılırlar. Aerojeller, bir başka silika (kum) esaslı madde olan camla kıyaslandığında 1000 kat daha az yoğunluğa ve delikli bir yapıya sahiptir. Büyüklüğü milimetrenin milyarda biri kadar olan delikler, bir ağ gibi malzemenin içini kuşatır. Deliklerin etrafı başka bir malzeme ile kaplıdır. Aerojel, bilinen köpüklerden ve diğer yalıtım maddelerinden çok daha üstün özelliklere sahiptir. Öyle ki, oksijen kaynağıyla doğrudan verilen ateşi bile yalıtabilmektedir. tr.wikipedia.org/wiki/Aerojel

EYYYYYY KOVALAKUSSSS

TORNET

Çocukluğumun en önemli aracı . Şimdilerde post modern olanları satılıyor. Yukarıdaki tornet oyuncak müzesinde sergileniyordur. Eyyyyy Kovalakus sen hiçbir zaman anlamayacaksın . Sana hayatın son model olmadığını göstereceğim.


Bu haber 27/05/2022, Cuma günü yayınlandı, 396 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com