Kiralık konuta bir çözüm var mı?

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale’de kiralık ev bulmak gittikçe büyüyen bir sorun. Gerek kiraların ulaştığı seviye; gerek yeterince kiralık evin bulunmaması. Bir odalı evler 1500₺, üç odalılar 3000₺ ‘dan başlıyor.  Açıklanan yasal enflasyona bağlı kira  artışının üzerinde kira artışı, ev sahiplerince talep ediliyor. Çünkü kiralık ev arzı, talep edilenin altında kalıyor. Kira artışı konusunda bazı yasal düzenlemelerin yapılması konusu geçte olsa gündeme gelmiş. Bu işte EYT (emeklilikte yaşa takılan) çalışma gününü tamamlamış ama  iş bulamayan, en azından emekli olmaya çalışan binlerce insanın yasal düzenleme beklemesi veya 3600 ek gösterge için yasal düzenleme bekleyen memurlar gibi olması muhtemeldir.

Geçen sene okulların açılması ile öğrencilerin barınacak yurt veya kiralık ev bulamaması sorun olmuştu. Bu sene Üniversite giriş sınavında kontenjanların kaldırılması ile sınava giren öğrenci sayısı bir milyon kişi arttı. Burdan anlaşılıyor ki iş bulamayan binlerce genç, ülkenin neresinde olursa olsun, açık kalan talep edilmeyen bölümlerin  kontenjanlarının hepsini talep edecekler. Geçen seneden daha büyük bir barınma sorunu Eylül ayından itibaren tüm ülkeyi saracak. Öğrencilerin yakın gelecekte yaşayacakları karmaşayı bugünden tahmin edebiliriz. Devletin bir kira yasası çıkarması 2023 yılı içinde çıkabilecek ve bekletilen onca müjdenin içine sokulabileceği şimdiden tahmin edilebilir. Yani burada çözüm üretebilecek tek inisiyatif sahibi kurum belediyelerdir. Geçen sene Ankara belediyesi sorunun kısa vadede çözümü için belediye misafirhanesi, sosyal tesisleri ve belediye ile anlaşan özel otelleri kullanarak öğrencilerin barınma sorununu hızla çözmüştü. Otobüs terminalinde kurulan standlardan öğrenciler barınacak yer için başvurabiliyorlardı. Bu hızlı sosyal refleksi gösteren Mansur Yavaş yönetimindeki belediyeye şimdi gençler toz kondurmuyorlar. Sosyal medyada her paylaşımına beğeni yağıyor.

Çanakkale belediyesinin de gelmekte olan soruna, yaz boyunca çözüm bulmak için şimdiden çalışma yapmasını tavsiye ederim. Büyükşehir belediyelerinin bütçesi burada yoktur ama yıllardır aynı belediye yönetiminin kenti yönettiğini düşünürsek vardır herhalde bazı çıkar yolları. Çanakkale’de kiralık evler sınırlı ama kiralanmayan boş tutulan ev sayısı tüm öğrencilere yetecek kadar olduğunu tahmin ediyorum. Yazın kullanılıp, kışın boş tutulan evler sorunu çözebilir. Öğrencilerin okullarının açık olduğu Eylül- Haziran ayları arasında kiralanabilecek evler, belediyenin gözetimi ve önderliğinde öğrencilerin hizmetine sunulabilir. Belediye metrekare cinsinden ve ulaşımın üniversitelere yakınlığı, bakımlı, eşyalı vb. kritereleri üzerinden bazı kira çarpan rakamı oluşturup ev sahiplerine kira bedeli teklifinde bulunabilir. Sorumluluğu kendi üzerine alıp, ev sahibinin yazın geri geldiğinde evinin boş ve temiz teslim edileceğini garanti edebilir. Hatta yine Ankara’da olduğu gibi su paralarının yarı ücretine indirilmesi veya emlak vergilerinde bazı indirimler yapılması yoluyla ev sahipleri ikna edilebilir. Yazın her yerde afişlerle proje anlatılırsa, uzaklardan gelen yazlıkçı hemşeriler konu hakkında bilgilendirilebilir. Belki Eylül ayına birkaç öğrencinin barınma sorunu çözülmüş olur. Belki de tüm sosyal belediyecilik yapmak isteyen şehirlere örnek olur.

 


Bu haber 25/05/2022, Çarşamba günü yayınlandı, 911 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com