3 helikopter Bin personel hazır

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Geçtiğimiz sene Türkiye’nin dört bir yanında orman yangınları çıkmış hatta yangınlar günlerce sürmüştü. Havadan müdahalenin yetersiz olduğu tartışma konusu olurken, eksiklikler giderilmeye çalışıldı. Orman Bölge Müdürlüğü tarafından, bugün Karacaören’de tatbikat gerçekleştirildi. Tatbikatta önemli açıklamalarda bulunan Orman Bölge Müdürü Enver Demirci, “Bölgemizde bu sene 3 helikopter görev yapacak. 1.000 personel ile hazırlıklarımızı tamamladık” dedi.

Geçtiğimiz yıllara göre, daha fazla imkanla gerçekleşen tatbikata, 1 helikopter, 10 dozer, 9 greyder, 53 arazöz, 25 ilk müdahale aracı, 17 su ikmal aracı katıldı. Karacaören kırsalında, saat 10.30’da gerçekleşen tatbikata Orman Bölge Müdürü Enver Demirci, İl Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz, İl Sağlık Müdürü Dr. Gökhan. Baştürk, İl AFAD Müdürü İbrahim Tarı, GESTAŞ Genel Müdürü Mahir Sevinç ve askeri personel katılım gösterdi.

Tüm hazırlıklarımızı tamamladık”

Tatbikatı değerlendiren Orman Bölge Müdürü Enver Demirci, “Bölgemizde bu sene 3 helikopter, görev yapacak. Bölgemizde yaklaşık bin personel ile bu sene ki yangınlara müdahale etmek için tüm hazırlıklarımızı tamamladık.

Önce havadan sonra karadan müdahale

Bu tatbikatta tüm kurumlar arası koordinasyonun sağlanması ve diyaloğun arttırılmasını küçük bir yarışma ile taçlandırmaya çalıştık. Tatbikat kapsamında öncelikle çıkan bir orman yangınına havadan nasıl müdahale edileceğini ardından yer ekiplerinin müdahalesi, kontrol altına alınması ve soğutma çalışmalarının yapılması ile ilgili tatbikat yapıldı. Su perdeleri nasıl oluşturulacak. Küçük yangınlarda koruma nasıl yapılacak bununla ilgili tatbikatlar yapıldı.

Çanakkale bölgemizde yaşayan insanlar çok duyarlılar”

Çanakkale bölgemizde yaşayan insanlar çok duyarlılar. Geçtiğimiz yıl kritik bir yangın sezonu geçirmiştik. Bölgemizde çok ciddi bir sıkıntı olmadı. Bunda başta Çanakkale’de yaşayan vatandaşlarımızın çok katkısı oldu. Çok dikkatli ve titiz davrandıklarını düşünüyorum. Aynı hassasiyetin bu sene devam etmesini, ormanlarda ateş yakılmamasını, tescilli olmayan yerde piknik yapılmamasını, ormanlara çöp atılmamasını herhangi bir yerde yangın çıkma ihtimali olduğunu gördükleri zaman ücretsiz orman yangın ihbar hattına bildirmelerini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 25/05/2022, Çarşamba günü yayınlandı, 216 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com