Fotoğraf çekilmek!

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Hay dilinizi Eşek arısı soksun. Kim uydurdu bunu yahu? Nereye çekiliyorsunuz? Nereden çekiliyorsunuz? Sel misiniz Dere yatağından çekiliyorsunuz? Yoksa sahadan mı çekiliyorsunuz? Türkçeyi bu kadar eğip bükmeyi, marifet sanıyorlar. Bakınız. Playspor diye bir site.”Adana Demirspor Başkanı, maç öncesi,Galatasaraylı taraftarlarla Selfie ÇEKİLDİ” diye haber yapmış… Şuna benziyor,Birine fotoğraf makinesi verirsiniz. Bizi çeker misiniz? Dersiniz. Onun gibi. Yine aynı meselede, TRT sporun, bununla ilgili bir duyurusu var. Bakınız onlar ne demiş? Galatasaray taraftarları, karşılaşma öncesi, Adana Demirspor Başkanı ile fotoğraf ÇEKTİRDİ.” Doğrusu böyle değil mi? Haydi. Selfie çekilelem” Çekilin kardeşim. Gözümüz görmesin. Nereye çekilirseniz çekilin. İsterseniz, kabuğunuza çekilin. Daha ne yumurtlamalar var. Bizim kuşak, bu terimleri kullananları anlamıyor. Sanki başka bir dil konuşuyorlar. Biraz da özeniyorlar. Mesela diyeceklerine, ”Örneğin” demeyi. Modernlik zannediyorlar. Şehir yerine,”Kent” demek de, solculuğun bir işareti olsa gerek. Dana neler, neler. Yazmaya kalksak, sayfalar almaz. Uydur, uydur söyle. Fotoğraf çekileceğinize, Türk dilinden elinizi çekin. Güzel Türkçemizi katletmeyin… Karamanoğlu Mehmet Bey mezarından kalksa, kahrından tekrar ölürdü. Allah sizleri ıslah ve terbiye etsin.

                        Azıcık ucundan

Bir liman barında, bir denizci ile bir korsan sohbet ediyorlarmış. Korsanın tahta bacağını, elindeki kancayı ve bir gözünü kapatan bandı fark eden denizci sormuş:
– Anlat bakalım dostum, bacağını nasıl kaybettin?
Korsan başlamış anlatmaya: – Denizin ortasında korkunç bir fırtınaya yakalanmıştık. Dev bir dalga beni güverteden alıp götürdü. Adamlarım beni gemiye çekerken, bir grup köpek balığı ortaya çıktı ve aralarından biri bacağımı kopardı.
– Korkunç bir şey bu. Peki, o kanca nedir? – Bir ticaret gemisine borda etmistik; tabancalar patlıyor, kılıçlar şakırdıyordu. O kargaşada elim koptu, kimin yaptığını bile göremedim. – Aman Tanrım! Dehşet verici bir şey bu. Peki gözünün üstündeki bant nedir? – Bir martı geldi ve gözümün üstüne pisledi. – Yani gözünü bir kus pisliği mi kör etti? Ama nasıl olur? – Ben çıkarttım gözümü. Kancayı taktıkları ilk gündü, tamam mı? kuş pisliğini temizlemek için, elimle gözümü temizlemeye kalktım. Kancayı unutmuşum. Sağlıcakla kalınız.

 


Bu haber 23/05/2022, Pazartesi günü yayınlandı, 359 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com