Erkan Baş’tan Millet İttifakı’na Uyarı

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş, Gölge Kitabevi tarafından düzenlenen organizasyon ile Çanakkale’ye geldi. Baş, Cumartesi günü halk buluşması gerçekleştirirken, konuşmasında 3’üncü ittifak ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri üzerinde durdu. 3’üncü ittifakın bir gereklilik olduğunun altını çizen Baş, ayrıca muhalefet partilerini bilhassa Millet İttifakı’nı uyardı.

Özellikle son dönemlerde, adından çokça söz ettiren ve meclis konuşmaları ile gündeme gelen TİP Genel Başkanı Erkan Baş, geçtiğimiz gün Çanakkale’deydi. Gölge Kitabevi tarafından organize edilen etkinlikte, Tarla Sokak’ta Başkan Baş, Çanakkaleliler ile buluştu. Hem halk buluşması hem de kitap imza etkinliği şeklinde gerçekleşen etkinlikte konuşan Erkan Baş, özellikle Millet İttifakı üzerinde durdu.

3’üncü ittifakın gerekliliği üzerine uzun bir konuşma gerçekleştiren Erkan Baş, diğer taraftan da Millet İttifakı’nı Cumhurbaşkanlığı seçimleri için uyardı.

TİP Genel Başkanı Baş konuşmasında, “Halkın en geniş kesiminin desteğini alacak doğru bir adayın belirlenmesi için ağırlık oluşturmak ve parlamentoda önümüzdeki dönem etkili bir güç olarak yer alabilecek bir üçüncü ittifakın kurulması lazım.

Burada en büyük kaygı orada ortaya çıkıyor. Üçüncü ittifak AKP’ye yarar mı sorusu ortaya çıkıyor. Yaramaz. AKP’den kurtuluşun garantisi üçüncü ittifaktır. Memleketin yaş ortalaması otuz, Türkiye’de nüfusun yarısından fazlası bu iktidardan başka iktidar görmedi. Bu insanlar dönüyor ve millet ittifakına bakıyor, heyecanını, umudunu yitiriyor. Dahil olabileceği bir yer görmüyor, kenara çekiliyor. İnsanlar apolitik, kendilerine politika yapabilecek bir yer bulamıyorlar.

Bu ülkenin geleceği millet ittifakının içinde bulunduğu, koalisyona devredilebilir mi? Halkın, yoksulun, emekçinin çıkarlarını savunacak parlamento içinde ve sokakta ağırlığı olan bir kuvvetin olması gerekir. Türkiye’nin 2. yüzyılına girerken nasıl bir Türkiye yaşayacağız? Kürtlerin, Alevilerin yok sayılacağı bir Türkiye’de yaşayacaksak felaket senaryosuna hazırlanalım.

Türkiye tarihine hep sağ partinin liderleri geldi. Her gelenin bir öncekinden daha gerici, daha ırkçı olması tesadüf olabilir mi? Solu olmayan bir ülke emekçisini, yoksulunu, kadınını, gencini siyasette etkin olarak görmeyen toprakta sağcılık türer.

2015 yılında Tayyip Erdoğan ve Ekmeleddin İhsanoğlu aday oldu. Ben oy vermedim ama Ekmeleddin İhsanoğlu yenildiği için bende yenilmiş sayıldım. Tek adama karşı başka bir tek adam, bir sağcıya karşı başka bir sağcı. Bir gericiye karşı başka bir gerici başarılı olamaz. Bu denendi ve başarısız oldu. Millet ittifakına şunu söylüyoruz, aynı hatayı bir daha yapmayın. 2018 seçimlerinde bende dahil hata yaptım. Özeleştiri yapayım ikinci turda Recep Tayyip Erdoğan’ı yeneriz diye düşündük. Muhalefette çok aday olunca muhalefetin adayları birbirleri ile mücadele ettiler. Herkes birbiriyle uğraştı. İkinci turda oy vereceksek ilk turda neden vermeyelim? İlk turda bu memleketin yirmi yıldır mücadele eden insanları gören, yetkilerini parlamentoya devreden bir aday çıksın. Biz bu seçimi ilk turda bitiririz” ifadeleri yer aldı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 21/05/2022, Cumartesi günü yayınlandı, 472 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com