Çanakkale’nin oy dağılımı dikkat çekti

1 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

ORC Araştırma şirketi tarafından yapılan çalışmanın son verileri açıklandı. Çanakkale için yapılan çalışmada, oy dağılımı dikkat çekerken, Çanakkale’de en çok oyu artan parti İYİ Parti oldu. CHP yerinde sayarken, AK Parti’nin ise Çanakkale’de oyu düştü.

ORC araştırma şirketi tarafından, Çanakkale özelinde istatistikler paylaşıldı. “Bu Pazar seçim olsa, hangi partiye oy verirsiniz?” çalışmasında Çanakkale’deki oy dağılımı sayısal olarak kamuoyuna duyuruldu.

Yapılan çalışmada CHP’nin oyu 34,5, AK Parti’nin oyu 26,4, İYİ Parti’nin oyu ise 24,1 olarak açıklandı.

Yeni kurulan partilerden Memleket Partisi’nin oyu 1,6, DEVA Partisi’nin oyu 1,5, Gelecek Partisi’nin oyu ise 0,8 olarak duyuruldu. MHP’nin oyu 5,1, HDP’nin oyu 3,2 ve Saadet Partisi’nin oyu ise 1,1 olarak gösterildi.

İstatistiksel olarak bakıldığında ise 2018 seçimlerinden sonra AK Parti’nin oyu yüzde 11 düştü olarak belirtilirken, CHP’nin oyu yüzde 0,7, İYİ Parti’nin oyu ise yüzde 7,3 artışta gösterildi.

ORC’nin sonuçlarına göre AK Parti Çanakkale’de oy kabederken, CHP yerinde saydı. Öte yandan Çanakkale’de yükselişte olan parti ise İYİ Parti olarak belirtildi.

Tunahan Ünsal


Bu haber 20/05/2022, Cuma günü yayınlandı, 714 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com