Benzinin Ateşi Pazarı Yaktı

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Ekonomide yaşanan sıkıntılar gübre ve mazota gelen zamlar hem vatandaşı hem esnafı zorluyor. Pazarda bu haftada meyve sebze fiyatlarında düşüş görülmedi. Pazarcılar akaryakıta hafta başı itibariyle gelmesi beklenen zamlardan sonra meyve, sebze fiyatlarına zam geleceğini belirtti.  Alım gücü her geçen gün düşen vatandaş pazarda düzenli olarak alışveriş yapamazken, gelen zamlar vatandaşın belini bükmeye devam ediyor. 

Pazarcılar satış yapamamaktan, vatandaş ürün alamamaktan dert yanmaya devam diyor. Pandemi döneminden daha kötü durumda olduğunu belirten pazarcı esnafı “Pandemide işler daha iyiydi” diyerek bugünleri özetliyor.

Vatandaş” Kiminin bir tırpanla gözü doyuyor, kimi bir avuç parayla yetinemiyor” diyerek sınıf ayrımından ve ekonomik şartlardan dert yanıyor. Müşteriler fiyatlardan şikayet ederken esnaf girdi ve maliyetlerin azalması gerektiğini belirtti. Hem çiftçi hem pazar esnafı olanlar devletten destek bekliyor.

Bu yaz ekonominin iyiye gitmeyeceğinden bahseden esnaf tarımın bitirildiğinden ve barınma kıtlığından bahsetti. Esnaf, “Ülkemizde aşırı savurganlık var. Çiftçiyi bitirirsen 80 milyonu doyuramazsınız diyen esnaf bu yönetime oy verdiğinden ve çok pişman olduğundan dert yandı. Esnaf dışarıdan ürün almak yerine kendi çiftçimizi niye desteklemiyoruz?” sorusunu sordu.

“Eskiden 20 liraya balık satıyorken bugünlerde 50 liraya balık satıyoruz”

Balıkçı Ahmet Cavlak, “  Balık yasağı olduğundan dolayı satışlarımız zayıfladı. Piyasada çok durgun olduğu için balığa talep eden insan yok. Sezonun tamamen başlaması için Eylül ayını bekliyoruz. Balık pahalı olduğu için insanlar alamıyor. Benzine zam geldiği için gırgırlar çalışamıyor. Mazot çok pahalı olduğundan ve zam geldiğinden dolayı işler sıkıntılı. Eskiden 20 liraya balık satıyorken bugünlerde 50 liraya balık satıyoruz. Ekonomik sebeplerden dolayı vatandaşların alım gücü zayıfladı bu sebeplerden dolayı balık alamıyorlar. Geçmiş dönemlere göre balık satışlarımız çok düştü. Çok zor balık satıyoruz yasaklar ve şartlar bizi zorluyor” dedi.

“Yakıt pahalı olduğu sürece her şey pahalı olmaya devam eder”

Pazarda çalışan genç esnaf Güray Güdücü, “ İşler bir yandan iyi bir yandan kötü iyi değil ama idare ediyor. Çiftçiyi bitiren en büyük sebep yakıta gelen zamdır. Yakıt pahalı olduğu sürece her şey pahalı olmaya devam eder. Çİftçiler yakıtı bu kadar yüksek fiyata kullandığı sürece zorlanmaya devam edecekler. Çiftçi akaryakıta zor fiyatlara ulaştıkça bu fiyatlar pazara yansımaya devam eder” ifadelerini kullandı.

“ Masraflar çok ağır kazançlar çok düşük”

Pazar esnafı Bayramiçli Ali İncioğlu, “ Masraflar çok ağır kazançlar çok düşük. Bugün mazot olmuş 23 lira. Ben bu ürünleri getirirken 700 lira para harcıyorum akşama kadar kazandığım para 1500 lira.  Akşama kadar bir yevmiye dahi kazanamıyorum. Artık bizim işlerimiz bitti. Poşet olmuş 45 lira ve vatandaşın alım gücüde yok. Pandemide bile işlerimiz bugünlerden daha iyiydi. Benzin 50 lira olsun kimse evden dışarıya çıkmasın. Her gün zam mı olur? Bir zam gelir bir ay veya üç ay gider, böyle bir şey yok, her sabah her akşam zam geliyor. Bu zam kimlere yansıyor ben fiyatlara yeteri kadar zam yapamıyorum. Elma halde 3.5, 4 lira burada 5 lira. Biz zararına çalışıyoruz. Artık hiç çalışmamayı düşünüyorum ama taksitler dönmeyecek” dedi.

“ Tezgahta bulunan ürünlere gelen zamların sebebinin yüzde sekseni akaryakıta gelen zamdır”

Esnaf Kadir Sabır, “ İşler çok iyi veya kötü değil ama yaza doğru düzelmez şartlar daha fazla ağırlaşır. Benzine gelen zamları duydum tam olarak okumadım ama benzine gelen zamlar bizi çok etkiliyor. Tezgah fiyatlarını etkileyen benzin ve mazottur. Benzin ve mazota bugün gelen zamlar değil bu zamana kadar gelen zamlar bizi etkiliyor. Tezgâhta bulunan ürünlere gelen zamların sebebinin yüzde sekseni akaryakıta gelen zamdır. Yakıtın dışında gübre fiyatı en önemli etkendir. Çiftçi ve esnaf için en önemli gübre mazottur. Vatandaşın alım gücü yüzde altmış düştü. Bayramdan önce vatandaş şimdiye göre 3 kat daha fazla alışveriş yapıyordu. Pandemi dönemi işler yine bugüne göre daha iyiydi” açıklamasında bulundu.

Tunahan Ünsal


Bu haber 20/05/2022, Cuma günü yayınlandı, 437 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com