7’den 77’ye haklı gurur

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen törenle kutlandı. Törene kent protokolünün yanı sıra, vatandaşlarda yoğun ilgi gösterdiler. Tören sonrasında ise oluşturulan kortej ile 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı coşkuyla kutlandı. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, tam bağımsız, çağdaş, modern Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini attığı bu anlamlı günde, Çanakkale’nin gençleri başta olmak üzere yediden yetmişe vatandaşlar, Atatürk’ü andılar.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Cumhuriyet Meydanı’nda, saat 10.00’da düzenlenen törenle kutlandı. Törene AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Vali Yardımcısı Abdullah Köklü, Belediye Başkanvekili Birten Sarıbaş, Çanakkale Barosu Başkanı Av. Soner Aydın, Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer Kalkan, il müdürleri, daire amirleri, siyasi parti il ve merkez ilçe başkanları, STK temsilcileri, sporcular, öğrenciler ve vatandaşlar katılım gösterdiler.

Törende Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü çelengi, Atatürk büstüne sunuldu. Sonrasında ise Müdür Kalkan, günün anlam ve önemine binaen konuşmasını gerçekleştirdi.

Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer Kalkan, “Bugün büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’da tutuşturduğu kurtuluş meşalesinin Anadolu’da elden ele gönülden gönüle dolaşarak Çanakkale ruhunun yeniden yeşerdiği gündür.

“Bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin başlangıcı olmuştur”

Sevgili gençler ulusumuzun bağımsızlık ve hürriyeti söz konusu olduğunda ne denli kararlı ve kahramanca bir tutum sergilendiğini tüm dünya Çanakkale savaşlarında bir kez daha görmüştür. İşgal altındaki vatan topraklarında umutların tükenmeye başladığı bir dönemde ise Mustafa Kemal Atatürk’ün “Böyle bir millet esir yaşamaktansa mahvolsun daha iyidir öyleyse ya istiklal ya ölüm!” söylemiyle ortaya koyduğu stratejik yaklaşımları sayesinde Samsun’a çıkması bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin başlangıcı olmuştur.

“Atatürk’ün önderliğinde tarih sahnesinde bir defa daha şaha kalkışının başlangıcıdır”

Milletimizin tüm onur ve asaletiyle Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde tarih sahnesinde bir defa daha şaha kalkışının başlangıcıdır, 19 Mayıs 1919. Bu tarih ile Türk milleti makûs talihini terse döndürmeye başlayarak esaret altında vatan olunamayacağını, kutsal vatan topraklarımızın işgal edilemeyeceğini tüm dünyaya haykırmıştır. Zafere giden yolda İnönü, Sakarya ve Başkomutanlık Meydan Muharebeleri kazanılmış 9 Eylül 1922’de Türk ordusu İzmir’e girmiştir. Mustafa Kemal Paşa 28 Aralık 1919’da Ankaralılara yaptığı konuşmasında, “Vatanı düşman istilasından mutlaka kurtaracağız fakat vazifemiz bununla bitmeyecektir. Medeni milletler arasında yerimizi alacağız.” diyordu.

Kurtuluş Savaşı sona erdiğinde milletimiz tam anlamıyla yorgun ve yoksul durumdaydı. Ülkenin var olan kaynakları savaş koşulları nedeniyle tükenmişti. 17 Şubat 1923 tarihinde İktisat Kongresi düzenlenmiş, ekonomik kalkınma hamlesi başlatılarak, kısa sürede tarımda, sanayide, ekonomide büyük bir ilerleme kaydedilmiştir. 19 Mayıs’ta Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışıyla başlayan milli mücadeleyi başarıya taşıyan muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmayı hedefleyen ruhu, heyecanı ve coşkuyu bugünde gençlerimizde görüyoruz” konuşmalarında bulundu.

Meydanda gerçekleşen törenin akabinde, Vali İlhami Aktaş’ta, gerçekleşen korteje katıldı. Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayan kortej, İnönü Caddesi’ni takiben kordon boyunda sona erdi. Yürüyüş esnasında renkli görüntüler ortaya çıkarken, yediden yetmişe Çanakkaleliler, Modern Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü andılar.

Tunahan Ünsal

 


Bu haber 19/05/2022, Perşembe günü yayınlandı, 523 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com