19 Mayıs Alternatif Törenle Kutlandı

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla, kent protokolünün katılımları ile saatler 10.00’u gösterdiğinde tören gerçekleşti. Tören bitiminde ise CHP tarafından organize edilen alternatif tören başladı. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk anıldı.

Gerçekleşen törene, İl Başkanı Metin Ümit Ural, DEVA Partisi İl Başkanı Berkan Karaca, Gelecek Partisi İl Başkanı Vahap Özsüer, Demokrat Parti İl Başkanı Nail Babacan, CHP Merkez İlçe Başkanı Süleyman Erte, İYİ Parti Merkez İlçe Başkanı Necati Gapran, geçmiş dönem CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural, yapmış olduğu konuşmasında,  “Bundan tam 103 yıl önce Osmanlı İmparatorluğunun 36.padişahı veliahtı çok zor günler içindeydi. Ülke ekonomik olarak darmadağın olmuş her türlü yere savrulur vaziyetteydi ve bugünlerde tamamen yabancılarında Türkiye ve Osmanlı üzerinde ciddi baskıları hakimdi. İşte tam bu süreçte Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları bir karar verdiler. Mücadeleyi burada başlattılar. 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak bundan tam 103 yıl önce bu meşaleyi yaktılar. Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının başlattığı bu mücadele günümüz koşullarına gelene kadar birçok süreç geçirdi. Geçen o mücadele günlerinden sonra Cumhuriyeti kurdular. Kurdukları Cumhuriyeti bizlere gençliğimize bıraktılar. Bizler de buradan hep birlikte söz veriyoruz. Bizlere bırakılan gençliğimize bırakılan bu Cumhuriyete sahip çıkacağız. Bundan sonraki süreçte birlik beraberlik akıl ve dayanışma içerisinde hep birlikte bu mücadelenin neferi olacağımızı taahhüt ediyoruz. Yaşasın birlik beraberliğimiz, yaşasın Türkiye Cumhuriyeti” ifadelerini kullandı.

İYİ Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Taner Mutlu, gerçekleştirdiği konuşmasında, “On Dokuz Mayıs sadece Türk milli kurtuluş hareketinin başlangıcı değil, yeni Türk devletinin temellerini atıldığı gündür. On Dokuz Mayıs1919’dan Cumhuriyetin ilanına kadar uzanan zaman aralığında tüm yaşananlar Nutukta anlatılır. Atatürk büyük Nutkunu 15 Ekim 1927, 20 Ekim 1920 tarihleri arasında 6 gün süreyle okumuş, eseri tüm Gençliğe Hitabe ile bitirmiş. Bugün muasır olduğumuz netice aslında yıllardan beri çekilen milli musibetlerin intibahı ve bu aziz vatanın her köşesini sulayan kanların bedelidir. Bu neticeyi Türk gençliğine emanet ediyorum diyerek bu umumi görevi Türk gençliğine vermiştir. Bu görev vatan için canını vermiş kanını dökmüşlerin emanetidir. Atatürk’ün öncelikle seslendiği uyardığı hedef kitle Türk gençliğidir. Bunu belirtmek için söze “ Ey Türk Gençliği” diye başlamaktadır. Gençliğe yüklediği görev” Birinci vazifen; Türk istiklalini, Türk cumhuriyetini, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir” şeklindedir.

CHP Merkez İlçe Başkan Yardımcısı Dilara Özdemir ise kürsüden yaptığı konuşmada, “Kurtuluş savaşımızın ilk adımı olan 19 Mayıs 1919 tarihi dünyada başarıya ulaşmış ilk antiemperyalist mücadelenin başlangıç noktasıdır. Esareti kabul etmeyen, hürriyetinden vazgeçmeyen hiçbir zorluğa boyun eğmeyen milletimizin varlık mücadelesinin, tarihe gömülmek istenen bir ulusun tüylerinden tekrar doğuşunun ilk adımıdır. İlk adımda yakılan istiklal Meşalesinin Amasya Erzurum ve Sivas’tan yürüyerek Kurtuluş Savaşımıza dönüşüm hikayesidir. Ordusunu silahını erzağını, temsilcilerini, önderlerini milletin el ele, omuz omuza yarattığı bir mucizenin işaret fişeğidir. Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli olan tarihimizin miladı olan bugünde Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımızın 103. Yılını en içten duygularımızla kutluyoruz. Mustafa Kemal Atatürk ve mücadele arkadaşları ulusal kurtuluş savaşını zaferle sonuçlandırıp emperyalizme ve onun yerli işbirlikçisi taşeronlarına dur demişlerdir. Samsun’dan başlattıkları kurtuluş mücadelesini tam bağımsız demokratik bir yönetim biçimiyle taçlandırmışlardır” dedi.

Tunahan Ünsal


Bu haber 19/05/2022, Perşembe günü yayınlandı, 325 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com