“Susmayacağız”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Cumhuriyet Halk Partisi 81 ilde eş zamanlı Canan Kaftancıoğlu için basın açıklamasında bulundu. Geniş bir katılımla gerçekleşen basın açıklamasında, “Adalet yeniden tesis edilene kadar durmayacağız. Susmayacağız” ifadeleri yer aldı.

81ilde eş zamanlı basın açıklaması yapan CHP Çanakkale’de de çağrı yaparak basın açıklaması düzenledi. Basın açıklaması CHP İl Başkanı Orhan Orhan tarafından okundu. Gerçekleşen açıklamaya, İl Başkanvekili Orhan Orhan, İl Gençlik Kolları Başkanı Tuğberk Güzel, Merkez İlçe Başkanı Süleyman Erte, Belediye Başkanvekili Birten Sarıbaş, geçmiş dönem Baro Başkanı Bülent Şarlan, Çanakkale Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Erdal Gezen, Belediye Meclis Üyesi İrfan Mutluay, il ve merkez ilçe yöneticileri de katıldı.

” Adalet bu ülkeye ya gelecek ya gelecek! ”

Chp’nin basın açıklamasının tamamı şu şekilde; “Değerli basın mensupları, ülkemiz hukuk ve adaletin katledildiği karanlık, despotik bir dönemden geçiyor. Tek adam rejimi tarafından yaratılan bu karanlık dönemde, İstanbul İl Başkanımız, yol arkadaşımız Canan Kaftancıoğlu’na, Yargıtay tarafından verilen onama kararı, aynı zamanda Türkiye’de hukukun üstünlüğünün, yargı bağımsızlığının ve en temel Anayasal hak ve özgürlüklerin rafa kaldırıldığının kanıtıdır.

Saray rejimi İstanbul başta olmak üzere, kaybettiği belediyelerin halen hazımsızlığını yaşıyor. Bu hazımsızlığın yerel seçimlerden sonra iktidarını kaybedeceği korkusuna dönüştüğünü görüyoruz, yaşıyoruz. Saray rejimi iktidarını kaybedeceği korkusuyla toplumun her kesimindeki despotik baskılarını giderek arttırıyor. Ancak korkunun ecele çaresi yok. Çare millettir, demokrasidir, sandıktır.

Ekonomiden dış politikaya her alanda ülkemizi ekonomik ve siyasi uçuruma sürükleyen halkla dalga geçen gündelik popülist politikalarla varlığını çaresizce sürdürmeye çalışan saray rejiminin iktidarını kaybetme korkusu yol arkadaşımız Canan Kaftancıoğlu’na verilen ceza ve siyaset yapma yasağı ile vücut buldu.

O nedenle yasaların bilimin sanatın insan haklarının rafa kaldırıldığı bu karanlık ortamda 2019 yılındaki ağır ceza mahkemesi kararına nasıl şaşırmadıysak Yargıtay kararına da şaşırmadık. Çünkü biliyoruz ki kamuoyu vicdanını yarayan ve adalete olan güveni bir kez daha sorgulatan bu kararın kaynağı hukuk değil ucube saray rejimidir. Ülkemizde hukuk vesayet altındadır. Adalet yok edilmiş anayasa rafa kaldırılmıştır.

İstanbul İl Başkanımız ve yol arkadaşımız Canan Kaftancıoğlu hakkında verilen karar da hukuk ve adalete göre değil. Sarayın vesayetçi rejiminin diliyle yazılmıştır.

Bu karar hukuksuz bir karardır. Millet adına verilmeyen bu karar vicdan sahibi tüm kalplerde hükümsüz olacaktır. Bu hukuksuzluğun muhattabı sadece Canan Kaftancıoğlu değil tüm Türkiye’dir.

Mağdur duruşumuzu onurlu duruşumuzu sonuna kadar sürdüreceğiz. Her türlü hukuksuzluğun karşısında durduğumuz gibi bunun karşısında da dimdik duracağız. Bizler Canan Kaftancıoğlu’nun yol arkadaşları olarak hukuksuz tüm kararları tanımadığımız gibi bu kararı da tanımayacağız.

Yol arkadaşımız Canan Kaftancıoğlu’nun uğradığı hukuksuzluk ortadan kalkıncaya kadar adalet yeniden tesis edilene kadar durmayacağız. Susmayacağız.

Zulmün zorbalığın hesabı soruluncaya kadar tüm demokratik direncimiz ve gücümüzle bu haksızlık karşısında dimdik duracağız. Haksızlığa, hukuksuzluğa, adaletsizliğe 21 Mayıs’ta İstanbul’dan Maltepe’den sayın genel başkanımızın 25 günlük bir tarihi hak hukuk adalet yürüyüşünü noktaladığı o meydandan hep birlikte tek yürek tek ses olarak dur diyeceğiz.”

Özlem kavuklu


Bu haber 18/05/2022, Çarşamba günü yayınlandı, 271 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com