“Sıkıntılar aldı başını gidiyor”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale’de 3+1, sıfır dairelerin satış fiyatları 2 Milyon TL’nin üzerine çıktı. 2+1 dairelerin satış fiyatları ise 750 Bin TL’yi geçti. Daire fiyatlarındaki önlenemez artış hızla devam ederken, memur, emekli ve emekçi nasıl ev sahibi oluruz diye kara kara düşünür oldu. İnşaat sektörünün durumunu ve yükselen daire satış fiyatlarını Müteahhitler Birliği Başkanı Salih Yıldız ile konuştuk. Yıldız, yaptığı açıklamada “Beyaz yakalı ve işçilerin şu dakikadan sonra ev sahibi olması imkansız” dedi.

Ev sahibi olmak artık imkansız mı? Vatandaşlar, sokakta gayrimenkul fiyatlarının yüksekliğinden dert yanarken, müteahhitler ise girdi maliyetlerinin artık her geçen gün arttığından dolayı şikayetçi. Hem binayı yapan hem satın alan şikayetçiyken, Çanakkale’de 3+1 daire fiyatları 2 Milyon TL’yi aştı. Kiralar ise 3 binden başlarken, 8-10 bin TL’lere kadar ulaşıyor.

İnşaat sektörünün içinden geçtiği süreci ve birçok konuyu Müteahhitler Birliği Başkanı Salih Yıldız ile canlı yayında konuştuk. Yıldız, canlı yayında özellikle müteahhitlerin çözülmesini beklediği sorunları da dile getirdi.

Buğday bile dışarıdan geliyorsa büyük bir sıkıntı vardır”

Yıldız röportajda, “Sosyal devletin gündeminde halkının konutunu üretmek yatıyor. Ucuz ve yaşanılabilir konutlar üretmek vardır.

Bunu nasıl yaparsın? Demirinden, çimentosuna kadar… Arsayı devlet üretecek. Uygun fiyatlarla gelecek. Malzemelerin girdileri sabit olacak, her an değişecek sistemde olmayacak. Ama günümüzde enflasyon sürekli artıyor. Buğday bile bu tarım ülkesine dışarıdan geliyorsa büyük bir sıkıntı vardır.

Temelden çatıya dediğimiz olayda bütün kalemlerin aynı bileşim içinde uygun rakamlara çıktığı zaman insanlar konut sahibi yoluna girer. Önemli olan bu girdi fiyatları düşürmek. Bu da devletin görevidir.

Beyaz yakalı ve işçilerin şu dakikadan sonra ev sahibi olması imkansız. Bırakın ev sahibi olmayı beyaz yakalı ve işçi sınıfının şu saatten sonra yaşaması imkansız hale geldi.

Aramızda bir daireyi de üç kişiye satanlar var”

Aramızda bir daireyi de üç kişiye satanlar var. İşin biraz da bu tarafında da sıkıntı var. Tamam devletin ekonomik anlamda sıkıntıları aldı başını gidiyor ama fırsatçılık yapanlar da malesef aramızda var. Biz çıkıp sokağa bu maliyetler artmasın sabit olsun dedikçe sabah bir kalkıyoruz zam gelmiş” dedi.

Acil çözülmesi gerekenler ifade edildi

Yıldız, müteahhitlerin beklentilerini ise

1. Arsa üretimini devlet kendi yapmalı.

2. Uygun sürülen arsalarda üreticilere cazip fiyatlar verilmeli.

3. Malzemeleri uygun fiyattan üretmeli ve bu müteahhitlere bu fiyattan verilmeli” şeklinde açıkladı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 16/05/2022, Pazartesi günü yayınlandı, 333 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com