GESTAŞ’a karşı imza kampanyası

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

GESTAŞ yapılan zamlarla tepkilerin odağında olmaya devam ediyor. Ulaşım ücretine yapılan zamlara rağmen 20 milyon TL borçlanmak isteyen GESTAŞ gündemdeki yerini koruyor. Geyikli DİSK Emekli Sen Başkanı Erkin Kaplan, Çanakkale DİSK Emekli Sen olağan 2. Kongresi gerçekleştirilmeden önce imza kampanyası düzenleyerek GESTAŞ’a tepki gösterdi.

DİSK Emekli Sen, geçtiğimiz gün, saat 13.00’te Çanakkale Belediyesi Çalışanları Sosyal Tesisleri’nde olağan genel kurulunu yaptı. Genel kurula katılan DİSK Emekli Sen Geyikli Şube Başkanı Erkin Kaplan, genel kurul süresince, GESTAŞ’ın yapmış olduğu zamlara karşı imza topladı. Önümüzdeki günlerde imza kampanyası ile ilgili detaylı bir bilgilendirmede bulunulacağı öğrenildi.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Erkin Kaplan, “GESTAŞ’ın son zamanlarda yüzde Üç yüze varan zamlarını protesto ediyoruz. Bu zamların geri alınmasını veya mahkuk değerlere çekilmesini istiyoruz. Bunun için imza kampanyası düzenledik. İmza kampanyasından sonra 17 Mayıs’ta Geyikli’de Yeni İskele’de basın açıklaması gerçekleştireceğiz. Bilgilendireceğiz daha sonra bu dilekçelerimizi gereken mercilere göndereceğiz. Basın açıklamasını CHP adına yapacağız” ifadelerini kullandı.

Dilekçede, “ GESTAŞ A.Ş Çanakkale Boğazı ile adalar hattında ki feribot ücretlerine, 2022 yılı Ocak ayında yapılan yüzde 30 oranında ki ilk zamdan sonra, Nisan ayı itibariyle, yüzde 42 ile yüzde 117 arasında değişen oranda yeniden zam yapılmıştır. Çanakkale’de şehir içi deniz ulaşımı, son 3 yıllık zaman diliminde kümülatif olarak yüzde 300 oranında fahiş bir fiyat artışıyla karşı karşıya bırakılmıştır.

1915 Çanakkale Köprüsünün faaliyete girmesiyle birlikte, araç geçişleri yönünden ulaşım alternatifleri oluşması ile özel tekel statüsü ortadan kalkmış olan GESTAŞ, rekabetin korunması hükümleri gereği hizmet standartlarını ve fiyat politiklarını alternatifine tercih edilir kılmak adına, ulaşım hizmeti alanlar lehine düzenlemesi gerekirken; ücret tarifesini köprünün ücret tarifesine yaklaştıracak oranlarda zamlara başvurarak rekabeti zedeleyici ve hizmet alanların aleyhine bir fiyat politikası benimsemiştir.

Deniz taşımacılığında ki girdi maliyetlerinden eşdeğer ölçüde etkilenmekte olan diğer illerde ki (Yalova, İzmir, Bursa , İstanbul) toplu deniz ulaşımı tarifeleri de değerlendirildiğinde, GESTAŞ’IN fiyat politikalarının ve yapılan fahiş zamların Kamu yararına aykırı olduğu, toplumun ortak gereksinimleri ile bağdaşmadığı kamusal bir hak olan ulaşım hakkının ihlali niteliğinde olduğu açıktır.

Adaların ana karaya olan bağlantısını ve ilçelerin kent merkezine bağlantısını sağlayan toplu ulaşım hizmeti, kamu hizmeti niteliğinde bir faaliyettir. Bu hizmetin toplumun büyük çoğunluğu tarafından karşılanması mümkün olmayan düzenli ve sürekli kullanımı olanaksız hale getiren, fahiş fiyatlarla sunulması yalnızca ulaşım hakkının değil sağlık, öğrenim, adli ve idari mercilere başvuru gibi temel insan hakkı niteliğinde ki diğer merkezi kamu hizmetlerine erişimi de doğrudan etkileyen bir hak ihlalidir.

Bu sebeplerle kamu hizmetlerinde, kamu yararı ilkesine aykırı olan işlemlerden vazgeçilerek 2022 yılı itibari ile GESTAŞ tarafından yapılan fahiş zamların geri alınmasını

Fiyat tarifelerinin adil, makul ve orantılı olarak belirlenmesini GESTAŞ faaliyetlerinin kamu hizmeti niteliğinde olduğunun sorumluluğu ile karar alma süreçlerine Çanakkale halkının temsilcileri olan yerel yönetimler, meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarının katılımının da sağlanmasının talep ediyoruz “ ifadeleri yer aldı.

Özlem Kavuklu


Bu haber 15/05/2022, Pazar günü yayınlandı, 491 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com