ÇOMÜ öğrencilerinden tarihe dokunuş

2 hafta önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

ÇOMÜ öğrencileri gerçekleştirdikleri sosyal sorumluluk projesi kapsamında, Eski Askeri Hastanesi’nde çevre temizliği yaptı. Belediye Çalışanları ilk aşamada otları temizledi. Çanakkale Sosyal Bilimler Yüksekokulu, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü ve diğer bölümlerden gelen gönüllü öğrencilerin desteğiyle çevre temizliği yapıldı.

ÇOMÜ Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programı kapsamında, sosyal sorumluluk projesi yapıldı. Yapılan projede ise kentin sembol yapılarından birisi olan eski askeri hastane çevresindeki otlar öğrencilerce temizlendi. Bilindiği üzere geçtiğimiz yıllarda bakımsız bir halde atıl şekilde duran hastane bahçesinde yangın çıkmış, kısa sürede büyüyen yangın neticesinde bölgede panik oluşmuştu. O günden sonra, eski askeri hastane tartışmaların odağında olmuş ve bir anlamda kaderine terk edilmişti.

Temizlik başlamadan önce açıklamalarda bulunan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğrencisi Ahmet Giriş açıklamasında, “Öncelikle katılımınız için çok teşekkür ederiz. Bugün projeye destek vererek çevre bilincini herkese aşılayıp tarihi anıtlarımızı temizlemek için buradayız. Temizliğe başlamadan önce bize kapılarını açan Çanakkale Belediyesi’nin değerli üyelerine Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü üyelerine bize bu etkinliğimizde desteklerini esirgemeyen tüm yetkililere saygılarımızı sunarız. Sizlere bu yapı hakkında birkaç bilgi verelim. 1915 yılında Çanakkale deniz saldırılarında yaralananların tamamı bu hastanede tedavi edilmiştir. Çanakkale Tarihi Merkez Hastanesi ( Eski Askeri Hastane ) ile ilgili tezler yazılmış. Bir restorasyondan geçirilerek, yok olup gitmemesi ve açık hava müzesi haline getirilmesi önerileri baskın hala gelmiştir. Bugüne kadar somut bir plan oluşturulamamıştır” ifadelerini kullandı.

Özlem Kavuklu


Bu haber 14/05/2022, Cumartesi günü yayınlandı, 255 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com