Kapsamlı tatbikat dikkat çekti

3 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından afetlere hazırlık kültürünün yerleşmesi için 2022 Afet Tatbikat Yılı olarak ilan edilmesi nedeniyle, Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında hazırlanan ilimiz Afet Müdahale Planının (TAMP – ÇANAKKALE) işlevselliğinin kontrol edilmesi, Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu üyelerimiz arasındaki koordinasyonun plan çerçevesinde sağlanabilirliğinin değerlendirilmesi ve ilimizin müdahale kapasitelerinin yerinde görülebilmesi amacıyla Çınarlı Köyü AFAD Lojistik ve Eğitim Sahasında Vali İlhami Aktaş başkanlığında Yerel Düzey TAMP Çanakkale Saha Tatbikatı gerçekleştirildi.

Valiliğin haberine göre; Tatbikat senaryosunda ilimizde; 12.05.2022 tarihi saat 10:00’da ilimiz Eceabat ilçesi açıklarında 6.4 şiddetinde deprem meydana gelmiştir. Saat 20:10’da Meydana gelen artçı sarsıntıdan dolayı Çanakkale merkeze bağlı Çınarlı köyünde iki katlı bir binanın çöktüğü bilgisi alınmıştır.

TAMP – Çanakkale Planı gereğince Çınarlı Köyü AFAD Lojistik ve Eğitim Sahasında Vali İlhami Aktaş başkanlığında Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu üyeleri Çanakkale Belediye Başkan V. Birten Sarıbaş, İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Albay Tahsin Saruhan, AFAD Müdürü İbrahim Tarı, İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Gökhan Baştürk, İl Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz, Çanakkale Orman Bölge Müdürü Enver Demirci, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Bekir Çelen, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı Gündüz Bağcı, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Celil Sezgin, Çanakkale Kızılay Şube Başkanı Erdoğan Madak, kurum müdürleri, AFAD Ekipleri, UMKE, Kızılay personeli, Orman ve Sahil Güvenlik Arama Kurtarma Ekipleri, Çanakkale Özel İdare ÇÖZAK ekibi, Çanakkale Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri, AKUT ekipleri, ÇOMÜ Acil Yardım ve Afet yönetiminde okuyan gönüllü öğrenciler ile TAMP Çanakkale Ana ve Destek çözüm ortaklarının katılımı ile tatbikat icra edildi.

Tatbikatta; deprem senaryosuna göre etkilenen yerlerden bilgi toplama ekipleri olan 112 AÇM personeli Afet Bilgi Yönetimi Değerlendirme ve İzleme Grubuna olayı ileterek plan kapsamında İl AADYM merkezince afet gruplarından ekip ve ekipman görevlendirmeleri talimatlandırılmıştır. Bu talepler; Afet Yönetimi Karar Destek Sistemi (AYDES) üzerinden ilgili afet gruplarına gönderilerek sahaya ekip ve ekipman görevlendirmesi yapıldığı gibi, afet grubu yöneticilerimiz de afet gruplarının sahada yaptıkları tüm faaliyetleri İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu üyelerine sunmuşlardır.

Acil Durum ekiplerinin olay bölgesine intikalinin ardından AADYM tarafından bölgede görev alacak olan Afet Hasar Tespit, Afet Barınma, Afet Psikososyal, Afet Enerji, Afet Beslenme,Afet Haberleşme,Afet Tahliye Yerleştirme, Afet Tarım Orman Gıda Su ve Hayvancılık, Afet Güvenlik ve Trafik, Afet Sağlık ve Afet Yangın ekiplerine bölgeye intikal etmesi için talimat verilmiştir.

Çınarlı köyünde iki katlı binada yapılan arama çalışmaları sonucunda salon kısmındaki yaralılar için yandan giriş yöntemiyle binada dehliz açılıp mahsur kalan yaralılara ulaşılmıştır. Hafif yaralı olarak ulaşılan kazazedeler UMKE ekiplerinin ilk müdahalesinden sonra yıkılan binadan çıkarılıp 112 Ambulans ekibine teslim edilmiştir. Yıkılan binada kurtarma çalışması yapan diğer iki kurtarma ekibi yatak odası ve mutfakta bulunan ağır yaralı kazazedelere ulaşıp güvenli şekilde enkazdan çıkması sağlanmıştır. Tüm yaralılar 112 ambulans ekibine teslim edilmiş olup; tedavilerinin Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesinde devam edileceği öğrenilmiştir.

Arama kurtarma çalışmalarını tamamlayan ekipler konuşlanma bölgesine geçmiştir. TAMP Çanakkale Planına göre 23 Afet Grubu AYDES tatbikat değerlendirme ve sonuç raporunu doldurmasının ardından tatbikatı tamamlamışlardır.

Afetlere hazırlık ve müdahale kültürünün yerleşmesi için afet ekiplerine birlikte koordinasyon içerisinde hareket etme kabiliyetini kazandırmak, önlemler almak ve yaşanabilecek eksikliklerin tespiti bakımından tatbikatların faydalı olduğunu ifade eden Vali İlhami Aktaş, AFAD İl Müdürlüğümüzün afetlere karşı hazırlık çalışmalarının memnuniyet verici olduğunu belirterek tatbikata katılanlara teşekkür etti.


Bu haber 13/05/2022, Cuma günü yayınlandı, 169 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com