CHP bir kez daha kaybetti

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

İl Genel Meclisi’nde Meclis Başkanlığı’nı ve mecliste çoğunluğu elinde bulunduran CHP, zaman içerisinde bu durumu adeta tersine çevirdi. Köylere Hizmet Götürme Birliği İl Encümen Üyesi olan CHP’li İsmail Gürses ise bu seçimde aday olmadı ve CHP’li aday Meclis Üyesi Ömer Ar, sadece 10 oyda kaldı. Çanakkale Merkez’deki köylerin muhtarlarının tercihi AK Partili üyeler olurken, CHP encümen üyeliğini de kaybetti. CHP için kaybetmek gelenek haline dönüştü.

İl Genel Meclisi Başkanı CHP’li Sadık Göğüsgeren idi. O dönem CHP İl Genel Meclisi Üyesi Nejat Önder, AK Parti’ye geçti. Önder’in AK Parti’ye geçerek, İl Genel Meclisi Başkanlığı seçimlerinde AK Parti’nin adayı olarak seçime girmesi ile başlayan süreçte CHP adeta üst üste kayıplar yaşadı.

Önce CHP için İl Genel Meclisi Başkanlığı kaybedildi. Sonrasında ise meclisteki çoğunluk kaybedildi. Meclis çoğunluğu CHP’den AK Parti’ye geçti.

Dün ise Köylere Hizmet Götürme Birliği Encümen Üyeleri seçimle belirlendi. 52 merkeze bağlı köyün muhtarı ve Merkez İl Genel Meclisi Üyeleri seçimde oy kullandı. Yapılan seçimde, AK Parti’nin adayları İl Genel Meclisi Üyesi Şener Akçay ve bir diğer meclis üyesi Tülay Ömercioğlu oldu. CHP’nin üyesi ise Ömer Ar olarak belirlendi.

Seçim başladı ve muhtarlar oylarını kullandılar. Oyların sayım işlemine geçildiğinde, kısa bir süre içerisinde sonuç adeta belli oldu. Yapılan oylama neticesinde, Merkez İlçeye bağlı muhtarların takdiri AK Parti’den yana oldu.

Ömer Ar 10 oy, Tülay Ömercioğlu 41 oy ve Şener Akçay 47 oy aldı. Köylere Hizmet Götürme Birliği Encümen Üyeleri Akçay ve Ömercioğlu oldular.

Bu seçimden sonra ise CHP’li İl Genel Meclisi üyeleri salonu terk ettiler. Muhtarların seçiminde ise Erenköy Muhtarı Bülent Bayat, Kızılkeçili Köyü Muhtarı Ahmet Kaptan ve Akçapınar Köyü Muhtarı Ömer Kaya aday oldular.

Bu seçimin sonunda ise kazananlar Ömer Kaya ve Ahmet Kaptan oldu. Bayat 26 oy, Kaptan 28 oy ve Kaya 33 oy aldı.

Köylere Hizmet Götürme Birliği Encümen Üyeliği seçimlerinde aday olan muhtarlar arasından 2 muhtar ve aday olan Merkez İl Genel Meclisi Üyeleri arasından 2 meclis üyesi seçiliyor. Encümeni ise 5 kişi oluşturuyor. Encümende, 2 muhtar, 2 meclis üyesi ve İl Özel İdare Genel Sekreteri ve Vali Yardımcısı Abdullah Köklü bulunuyor.

Geçtiğimiz sene yapılan seçimde, CHP’li İsmail Gürses ve AK Parti’li Şener Akçay seçilmişlerdi. Bu sene yapılan seçim öncesinde ise CHP’li Gürses, aday olmayacağını açıkladı. Gürses’in yerine aday olarak seçime giren Ar ise adaylık sürecim bir buçuk günlük bir süreç olduğundan kimseyi arayamadım dedi. CHP, netice itibariyle, Encümen Üyeliği’ni de kaybetmiş oldu. CHP üst üste kayıplarla adından söz ettirirken, muhtarların tercihlerinin AK Parti’den yana olması ise dikkat çekti.

Tunahan Ünsal


Bu haber 13/05/2022, Cuma günü yayınlandı, 612 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com