MHP’li Evren Yalçın’dan sert çıkış “Enayi yerine konmayı hazmedemiyorum”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale Belediyesi tarafından T plaka ihalesi yapılacağı duyuruldu. Belediye Meclisi’nin Mayıs ayı toplantısında, konu ile ilgili görüşlerini dile getiren MHP’li Meclis Üyesi Evren Yalçın ise sert açıklamalarda bulundu. Yalçın, 52 tane taksi plakasına ihtiyaç varken neden 100 taksi plakası ihalesi yapılacağını ve bu ihale ile ilgili kendilerine hiç görüşlerinin sorulmadığını belirtti. Yalçın yaptığı konuşmada, “Ben yenilmeyi kabul edebilirim. Dayak yemeyi kabul edebilirim. Ama enayi yerine konmayı hazmedemiyorum. Kabul edemiyorum” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz ay Belediye Meclis toplantısında, Çanakkale’de T plaka yetersizliği gündeme gelmişti. Ulaşım Hizmetleri Müdürü Hayati Gürses tarafından konuyla ilgili sunum yapılmış ve taksi eksikliğinin giderilmesi gerektiği belirtilmişti. Mecliste yapılan oylamada ise 100 taksi plakası için ihale oluru verilmişti. O dönem Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın yapmış olduğu konuşmayı hatırlatan MHP’li Meclis Üyesi Evren Yalçın, siyasi parti temsilcileri ile görüşüleceği söylenmesine rağmen bizleri kimse aramadı diyerek tepki gösterdi. Sert açıklamalarda bulunan Yalçın dikkatle dinlendi.

“Zaman kaybı ile karşı karşıyayız”

MHP’li Çanakkale Belediye Meclisi Üyesi Evren Yalçın, “Keşke, Çanakkale Belediye Meclisi’ndeki arkadaşlarımız Milletvekili olsalarmış. Burada boşuna bir zaman kaybı ile karşı karşıyayız. Bu kadar uzun sürmesini de çok anlamlı bulmuyorum öncelikle bunu söyleyeyim.

“Yangından mal mı kaçırılıyor”

2022’nin Şubat ayındaki belediye meclisinde, 100 adet taksi plakasının ihaleye verilmesi için yetki istenmişti. Biz Milliyetçi Hareket Partisi grubu olarak bunun neye dayalı olarak tespit edildiğini sormuştuk. Ulaşım Hizmetleri Müdürümüzde bize “Manuel Gözlem” yoluyla tespit ettiklerini bu sorunu ve uygun yerlere taksi durakları yapmak kaydı ile Taksi plakası ihale edilmesi gerektiğini söylemişti. 52 taksi plakasına ihtiyaç vardı ama Çanakkale Belediyesi’nden 100 T plaka ihalesi için yetki istenmişti. Bizde “Yangından mal mı kaçırılıyor” dedik. Daha sonraki meclislerde tekrar yetki istenip yapılabilirdi.

Belediye Başkanımız Sayın Ülgür Bey, dedi ki “Evet bu konuda haklısınız. 52 tane taksi plakasının ihale edilmesi yetkisini verelim. Ancak Şoförler Odası yetkilileri ve siyasi parti temsilcileri ile birlikte, bir toplantı yapmadan bunun ihale edilmeyeceği” şeklinde sözlü olarak aktarmıştı.

“Biz Şoförler Odası ile Belediye ile görüşme yapmadık”

Bugün Çanakkale Belediyesi instagram hesabında, t plaka ihalesi için başvuru toplandığı haberi çıktı. Belediye adresine baktım, belediye ihale duyurularında böyle bir şey görmedim. Herhangi bir siyasi parti yetkilisi ile en azından bizimle görüşme yapılmadı. Biz şoförler odası ile belediye ile görüşme yapmadık. Bize böyle bir şey söylenmedi.

“Kabul edemiyorum”

Ben yenilmeyi kabul edebilirim. Dayak yemeyi kabul edebilirim. Ama enayi yerine konmayı hazmedemiyorum. Kabul edemiyorum. Evet, ihale yetkisini meclis vermiş. Buna itiraz etmiyoruz. Belediye ister ihale eder, ister ihale etmez. Buna rağmen çıkıp da ihale ile ilgili başvuru toplanıyor. Hangi ihale metodu ile başvuru toplanıyor? Doğrudan temin mi var? Bir ihale tarihi mi var? Böyle bir şeyi belediye nasıl yayınlıyor?

“Savaş ilanı bu”

Burada kandırılmak, enayi yerine konmak gerçekten çok ızdırap verici. Ben, bu konu ile ilgili, benim için savaş ilanı bu” dedi.

“Ben Hayati Bey ile hiçbir görüşme yapmadım”

Meclisin ikinci bölümünde ise Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü personellerinin, “Müdürümüz davette bulundu. Ama müdürümüzle konuyla ilgili görüşmeye gelinmemiş” ifadeleri üzerine, Yalçın, “Kim davet edilmiş? Mesela Milliyetçi Hareket Partisi grubundan bu konuyla ilgili kim bilgilendirildi?” sorusunu yöneltti. Bu soruya karşılık ise “Hayati Bey, Evren Bey ile sizinle görüştüğünü söyledi” yanıtı geldi. Yalçın ise “Ben Hayati Bey ile hiç görüşmedim. Çanakkale’deki öncelikle Belediye Meclisi Üyeleri arkadaşlarım bilsinler, Ben Hayati Bey ile hiçbir görüşme yapmadım” dedi.

Tunahan Ünsal

 


Bu haber 12/05/2022, Perşembe günü yayınlandı, 598 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com