“GESTAŞ’ın politika malzemesi yapılması çok üzücü”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Ortak Komite Toplantısı ve Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Mayıs ayı olağan Meclis Toplantısı ÇTSO Kongre Fuar Merkezinde yapıldı. ÇTSO Kongre Fuar Merkezinde yapıldı. 21 Meslek Komitesinin üyelerinin katılımları ile gerçekleşen toplantıda ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu önemli değerlendirmelerde bulundu.

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Mayı ayı meclis toplantısı ve ortak komite toplantısı geçtiğimiz gün gerçekleşti. Gerçekleşen toplantıda, ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu birbirinden farklı konularda değerlendirmelerde bulundu.

İlimizde lojistik ve ulaşım fakültesi kazandırmak için lobicilik çalışmalarına başladık”

Başkan Semizoğlu, “İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısını Odamız ev sahipliğinde gerçekleştirdik. TOBB Çanakkale Akademik Danışmanımız Prof. Dr. Selahattin Kanten ile bir görüşmemiz oldu. Bugün de Yönetim Kurulumuza bir sunum gerçekleştirdi. 1915 Çanakkale Köprüsü’nden sonra Çanakkale’mizin lojistik olarak çok daha farklı bir yerde olduğu düşüncesiyle İlimize Lojistik ve Ulaşım Fakültesi kazandırmayı düşünüyoruz. Bununla ilgili çalışmalara başladık. Lobicilik için sizlerin her birinin desteğine ihtiyacımız var. Özellikle Şerif Başkanımın desteğine ihtiyacımız var. Biz Çanakkale’de olmasını arzu ediyoruz. Burada fiziki ihtiyaçlar binamız, her şeyimiz hazır. Selahattin Hoca’da Türkiye’de sadece İstanbul Üniversitesi’nde olduğunu söyledi. İkincisini de inşallah şehrimize kazandırmak istiyoruz.

İrili ufaklı birçok akaryakıt bayisi var. Bunlardan ciroları nezdinde teminat istiyorlar”

Akaryakıt sektörünün sorunları ile ilgili Yönetim Kurulu Üyemiz Volkan Bey, akaryakıt ve otogaz bayilerine getirilen teminat yükümlülüğünün işletmeleri zor duruma soktuğunu belirterek bir açıklama yaptı. İrili ufaklı birçok akaryakıt bayisi var. Bunlardan ciroları nezdinde teminat istiyorlar. Paraya erişimin bu kadar zor olduğu bir dönemde bu uygulamanın haksız bir rekabet getireceğine inanıyorum.

Üç sene içerisinde 52 tane fabrikaya yükselecek”

Ezine Gıda İhsas OSB’de ilk fabrikanın temel atma törenine katıldım. Üyemiz Troya Petfood Evcil Hayvan Yem ve Gıda Sanayi Ltd. Şti’nin yeni yatırımlarının kendilerine ve İlimize hayırlı olmasını diliyorum. Evcil hayvan kedi, köpek maması üretecekler. Hızla da devam ediyor inşallah Ezine’de yatırımlar iki, üç sene içerisinde 52 tane fabrikaya yükselecek.

Çanakkale’mizin 9. Coğrafi işaretli ürünü Bayramiç zeytinyağı oldu”

Enerji maliyetleri tüm sektörlerin rekabet gücünü kırıyor, tüketicileri de zorluyor. Bu konuda bir açıklama yaptım. Sanayinin tükettiği doğalgaz fiyatı 2021 başından bu yana % 568, elektriğin ise yine aynı dönemde % 323 arttı. Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ile daha da artan enerji fiyatları Ülkemiz için pek çok sorunu da beraberinde getirdi. Bu maliyet artışı fiyatlara yansıyınca piyasalarda hem belirsizlik hem tedarik sorunu yaşandı. Dışa bağımlılığımızı azaltacak alternatif ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmemizden başka çözüm yok maalesef. Biz burada bir aileyiz sizinle paylaşmamda hiçbir sakınca yok. Mevcut içerisinde bulunduğumuz Oda’nın elektrik faturası bir buçuk yıl önce 18.000 – 20.000 civarında gelirken geçen ay 93.000 TL geldi. Biz de Allahtan kur artışından önce çatımıza elektrik paneli uygulamasını gerçekleştirdik. Artık yazışmalar devam ediyor, fiziki olarak tamamlandı. İnşallah bu ay sonu kendi güneş enerjimizden faydalanacağız.

GESTAŞ’ın politika malzemesi yapılması gerçekten çok üzücü bir şey”

Birazda GESTAŞ’ın zamları ile ilgili bilgi vermek istiyorum. Ben sizler adına Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı olarak GESTAŞ A.Ş.’nin Yönetim Kurulu’nda bulunuyorum. GESTAŞ’ın politika malzemesi yapılması gerçekten çok üzücü bir şey. Ben buranın Yönetim Kurulu’ndayım her Yönetim Kurulu toplantısına da katılıyorum. Sanki köprü fiyatıyla biz onu denkliyormuşuz gibi algılanıyor. Bu şirketin %100’e yakını İl Özel İdaresinin yani Çanakkale halkının. Bu şirket Çanakkale halkının boğazlara veya adalara gitmek için vatandaşlara hizmet etmek için kurulmuş. Giderinin %50’sinden fazlası akaryakıt olan GESTAŞ’ın 2020-2022 yılı periyotta akaryakıt maliyetinin artışı %480 arkadaşlar. Yine aynı dönemde GESTAŞ’ın fiyat güncellemesi %115 arkadaşlar. Politika malzemesi yapılması gerçekten hoş değil ama konuşulacaktır, ben sizleri aydınlatmak istedim” dedi.

Müşterek Komite toplantısının açılış konuşmasının ardından 2021-2022 Çanakkale Kurumlararası 2. Troya Karma Voleybol Turnuvasında şampiyon olan ÇTSO Voleybol Takımına plaket ve hediye takdim edildi.

Tunahan Ünsal


Bu haber 12/05/2022, Perşembe günü yayınlandı, 553 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com