Zülfü Yâre Dokundu

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olağan genel kurulu, Balıkçı 286’da gerçekleşti. Vali İlhami Aktaş’ın da katılım gösterdiği genel kurulun açılış konuşmasında, tek başkan adayı Ünal Özcan esnafın yaşadığı sorunları ve sıkıntıları kamuoyuna aktardı. “Devlet bizim. İyisiyle, eksiği, fazlasıyla…” diyen Başkan Adayı Özcan “Sıkıntılarımızı söyleyeceğiz. Bugün 1.700 TL bağkur primini ödeyemiyor esnaflar. 35 yıl prim ödeyen ve emekli olan esnaf ve sanatkarlar, aldıkları maaşla geçinemiyorlar. Biz nereye gideceğiz?” ifadelerini kullandı.

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, olağan genel kurulu, Balıkçı 286’da gerçekleşti. Gerçekleşen genel kurulda, tek aday mevcut başkan Ünal Özcan oldu.

Genel kurula ise Vali İlhami Aktaş, AK Parti İl Başkanvekili Ömer Faruk Göktürk , CHP İl Başkanvekili Orhan Orhan, MHP İl Başkanı Ali Tuğrul Yıldırım, DEVA Partisi İl Başkanı Berkan Karaca, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Aynur Tuna Yavaş, CHP Merkez İlçe Başkanı Süleyman Erte, İYİ Parti Merkez İlçe Başkanı Necati Gapran, Bayramiç Belediye Başkanı Mert Uygun, Umurbey Belediye Başkanı Erdal Doğan, ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Ve Kefalet Kooperatifi Başkanı İbrahim Ejder, il genel ve belediye meclis üyeleri, muhtarlar, esnaf odaları başkanları katıldı.

Ünal Özcan, yapmış olduğu konuşmasında, esnafların yaşadıkları sorunlara değindi.

“Çözüm bulmaya çalıştık”

Esnaf Odaları Birlik Başkanı Ünal Özcan, genel kurulda gerçekleştirdiği konuşmada, “Burası şikayet etme merci değil. 24 saat, elimizden geldiğince mücadele edeceğiz. Sizlerin pandemide bize ilettiğiniz tüm sorunları vekillerimize ileterek, çözüm bulmaya çalıştık.

“Esnaf her zaman haklıdır”

Esnaf her zaman haklıdır. Benim sosyal medya hesaplarında, cep telefon numaram var. Esnaf iyi niyetle sorunlarını bizlere aktarıyor. Ben çok iyi biliyorum bazı oda başkanları, pandemi sürecinde psikolojik tedavi gördüler. Biz elimizden geldiği kadarıyla bir şeyler yapmaya başladık.

Başkan Özcan, esnaf ve sanatkarın talebini aktardı

Pandemi yavaşladı, rahatlamaya başladık, son 6-7 aydır, hepimiz yaşıyoruz, piyasalarda çok sıkıntılı bir dalgalanma… Özellikle akaryakıt, elektrik, doğalgaz… Devletimiz KDV indirimi yaptı. 20 gün önce Ticaret Bakanımızla bir toplantı vardı dile getirdik, “Sayın Bakanımız devlet alacağından vazgeçtiği için teşekkür ederiz” dedik. Lokantamızda, kuru fasulyenin fiyatı inmedi. Ne oldu? Ne yapılabilir? Mümkünse, tabandaki esnaf ve sanatkarın talebi şu “Akaryakıttaki, elektrikteki, doğalgazdaki KDV ve ÖTV’nin kaldırılması.”

“Sıkıntılarımızı aktaracağız”

15 gün önce tarife verdik, 15 gün içerisinde gelen artışlardan dolayı tarifenin hükmü kalmadı. Biz devletlerin kuruluşunda, devletin yanında, her daim, her yerde devletine bağlı olan bir teşkilatız. Devlet bizim. İyisiyle, eksiği ve fazlasıyla… Tabi ki sıkıntılarımızı söyleyeceğiz. Bugün 1.700 TL bağkur primini ödeyemiyor esnaflar. 35 yıl prim ödeyen ve emekli olan esnaf ve sanatkarlar, aldıkları maaşla geçinemiyorlar. Biz nereye gideceğiz? Devletimize gideceğiz. Sıkıntılarımızı aktaracağız.

“Bu teşkilata hizmet etmeye çalıştık”

Elimizden geldikçe 24 saat, bu teşkilata hizmet etmeye çalıştık. Eksiğimiz varsa baş tacı. Siz devam edin derseniz devam ederiz. Bir başkası daha iyi yapacak derseniz, baş tacı deriz” ifadelerini kullandı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 11/05/2022, Çarşamba günü yayınlandı, 440 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com