Nereden Nereye!

Bir dönemin parlayan yıldızı olan GESTAŞ, borç ister, borç alır hale geldi.  İl Genel Meclisi’nden, GESTAŞ 20 Milyon TL borçlanma talebinde bulunuldu. İl Genel Meclisi’ne gelen borçlanma talebi Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilirken, borçlanmanın gerekçesi ise “Gemilerin tersane programlarının kış sezonunun sonuna gelmesi sebebi ile oluşan nakit ihtiyacının karşılanması” olarak belirtildi.

Çanakkale’nin en güçlü kamu şirketlerinden olan ve iş kolunda rakipsiz hizmet sunan GESTAŞ, eski halinden çok uzaklarda. Adı sürekli olarak zamlarla, borçlanmalarla anılan GESTAŞ, bir dönem sponsorlukları, iftar programları ve destekleri ile adından söz ettiriyordu. Sosyal sorumluluk projelerinde bir dönem en önde olan GESTAŞ, aradan geçen sürede ekonomik sorunlarla anılmaya başlandı.

İl Genel Meclisi’nde ise geride bıraktığımız son 3 yılda, en önemli konular GESTAŞ üzerine oldu. Gemi alımları, borçlanma yetkisi başta olmak üzere GESTAŞ tartışılmaya ve sorgulanmaya devam ediyor. Şimdi ise 20 Milyon TL borçlanma talebi ile GESTAŞ yeniden İl Genel Meclisi’nin önüne geldi. Borçlanma talebi plan ve bütçe komisyonuna sevk edildi.

“Gemilerin bakımları ise şirketin öncelikli işlerinden birisidir”

Konuyla ilgili İl Genel Meclisi’nin ikinci birleşiminde CHP Grup Başkanvekili Güneş Pehlivan, “Bu konu komisyonda ayrıca değerlendirilecek. GESTAŞ’ın öz varlığı bu gemileridir. Gemilerin bakımları ise şirketin öncelikli işlerinden birisidir. Ocak ayında yüzde 30’lara varan bir zam yapıldı. Nisan ayında ise yüzde 42-117 aralığında çeşitli değişen alanlarda zamlar yapıldı.

“Deniz mili hesabı yaptığımızda fahiş bir fiyat artışı olduğu açıktır”

Maliyetlerdeki artışlar, Yalova, İzmir, Bursa, İstanbul gibi yerler içinde geçerli. Deniz mili hesabı yaptığımızda fahiş bir fiyat artışı olduğu açıktır. Buna rağmen gemilerin rutin bakımlarının yapılması için şirketin esas faaliyeti için 20 Milyon TL borçlanmaya ihtiyaç duyması bizim için düşündürücü” dedi.

“Yönetimden hem zam hem borçlanma kararları oy birliği ile alındı”

Pehlivan’dan sonra ise söz alan AK Parti Meclis Grup Başkanvekili Bülent Korkmaz, “Bildiğiniz üzere GESTAŞ yönetim kurulunda merkez belediye başkanı da var. Yönetimden hem zam hem borçlanma kararları oy birliği ile alındı. Yönetim kurulunda bu konu tartışıldı. 2021 yılında, biliyorsunuz bir ÖTV’siz yakıt alıyoruz. Maksimum 4.50 TL maliyetle 2021’de akaryakıt aldık. 2022’de GESTAŞ olarak 15 TL akaryakıt alıyoruz. Asgari ücretin artması, işçilerin maliyetlerinin artması etken oldu. Nasıl ki diğer belediyelerde toplu ulaşıma zam yapılıyorsa, biz de artan maliyetler dolayısıyla zam kararı aldık.

“Yapılacak komisyon toplantısına GESTAŞ Genel Müdürünü davet ederiz”

Yapılacak komisyon toplantısına GESTAŞ Genel Müdürünü davet ederiz. Arkadaşlarımız, kafalarındaki soruları sorarlar. Detaylı bir şekilde Genel Müdürümüz de bize cevap verir” ifadelerini kullandı.

Borçlanma talebi:

GESTAŞ’ın, borçlanması ile ilgili İl Genel Meclisi Başkanlığı’na yazılan yazıda, “İlgi yazı ile; GESTAŞ Deniz Ulaşım Ticaret A.Ş Yönetim Kurulu Kararı ile 2022 yılında gemilerin tersane programlarının kış sezonunun sonuna gelmesi sebebi ile oluşan nakit ihtiyacının karşılanması için 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanunun 51/e maddesi uyarınca 20 Milyon TL borçlanma yapılması düşünüldüğü bildirilmektedir.

İdaremizin yüzde 99,87 hissedarı olduğu GESTAŞ Deniz Ulaşım Turizm Ticaret A.Ş’ye 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanununun 10/d ve 51/e maddeleri uyarınca ihtiyaç duyulan 20 Milyon TL borçlanabilme ve kefalet yetkisi verilmesi hususunun görüşülerek karara varılabilmesi için konunun 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanununun 13.maddesi uyarınca İl Genel Meclisi’nin gündemine alınmasını rica ederim” ifadeleri yer aldı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 10/05/2022, Salı günü yayınlandı, 515 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com