Kamera Kullanım Teknikleri Çekim Ölçekleri (Planları) -4

3 hafta önce Nedim Bayhan Yazarlar
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Amerikan Plan

Diz altından yapılan çekimlere verilen genel ad. Bu planda ayak bileklerinden kesmemeye özen gösterilmelidir. Aksi takdirde, izleyicide oyuncuların sakat olduğu yönünde bir izlenim yaratılır. İlk olarak Western filmlerinde kovboyların çizmelerine vurgu yapmak için kullanılmıştır.

Omuz Plan

Kolların başladığı yerden değil göğsün üzerinden gerçekleştirilen ölçeklerdir. Baş boşluğu bırakılarak ve omuzun biraz altından kesilerek çerçeve yapılan çekim ölçeğidir. Bu planda duygusallık verilir. Kişi artık çevre ile ilişkili değildir. Seyircinin kişinin konuşmasına odaklanması için genellikle kullanılan planlardan birisidir.

Baş Plan

Bir miktar boyun gözükerek yapılan planlardır. Çekim ölçekleri arasında önemli bir yere sahip olan yakın planda, sadece odaklandığımız nesneyi görürüz, kadrajda kalan nesneler, arka plan fludur. Alından ve çeneden, altlı üstlü kesilen bir şekli de vardır. Baş üstünde boşluk bırakmadan yapılan çekimler baskı altında bir insan ifadesi vermek içindir. Gösterilen kişinin önemli ve baskın olduğu durumlarda kullanılır. Objenin duygularının verilmesinde kolaylık sağlar. Konuşmalarda dramatik etki verilmek istendiğinde kullanılabilir. Genellikle sinema perdesinde kullanılan bir plandır.


Bu haber 10/05/2022, Salı günü yayınlandı, 110 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com