Kaçak Katlar Borç Getirdi

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale’nin en gözde bölgelerinden olan İntepe’ye inşa edilen TOKİ’lerin imar izinleri 4 kat verilmişti. Ancak binalardaki inşaat faaliyetleri tamamlandığında, TOKİ tarafından apartmanların 6 kat yapıldığı görülmüştü. Hatta o dönem İl Genel Meclisi’nde kat artış talebi yapılan oylama ile reddedilmişti. Gelinen noktada, İntepe’nin artacak olan nüfusu dolayısıyla bölgeye inşa edilecek atık su arıtma tesisi için borçlanmaya gidilecek. Kaçak katlarla, artan nüfus neticesinde, borçlanma doğacak.

Çanakkale’nin en gözde bölgelerinden olan İntepe Köyü’nün nüfusu önümüzdeki dönemlerde katlanacak. Bölgeye inşa edilen TOKİ konutlarında sona gelinirken, konutlar ise deniz manzaraları ile göz dolduruyor. Çanakkale Boğazı’na hakim noktada inşa edilen konutlar bir dönem İl Genel Meclisi’ne damga vurmuştu. Konutlar için 4 kat imar izni bulunurken, apartmanlar 6 kat inşa edilmiş ve İl Genel Meclisi tarafından da kat artış talebi olumsuz karşılanmıştı. O dönem İl Genel Meclisi’ni karıştıran İntepe TOKİ, şimdilerde tamamlandı ve bölgenin artacak olan nüfusu ise borçlanmaya neden oldu.

İl Genel Meclisi’nin Mayıs ayı toplantılarının ilk birleşimi dün, İl Genel Meclisi Meclis Salonu’nda gerçekleşti. Gerçekleşen toplantının 7. Maddesi borçlanma talebi oldu.

İl Genel Meclisi Başkanlığı’na gönderilen kredi talebinde, “İdaremizin devam etmekte olan yatırımlarının sürdürülebilmesi, ihtiyaç duyulan projelerin gerçekleştirilebilmesi ve global enerji ve tedarik sıkıntılarından etkilenmeden bir an önce projelerin tamamlanabilmesi için İlimiz Merkez İlçe Erenköy Atıksu Arıtma Tesisi ve Bağlantı Hatları Yapım İşi için İller Bankası A.Ş’den 3 Milyon TL kredi kullanılması konusunun 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanunu’nun 13. Maddesi uyarınca görüşülmek üzere İl Genel Meclisi gündemine alınması hususu” ifadeleri yer aldı.

Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilen öneri, önümüzdeki günlerde meclis tarafından oylamaya sunulacak.

Tunahan Ünsal


Bu haber 09/05/2022, Pazartesi günü yayınlandı, 508 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com