“Daha güzel bir dünya için”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Marmara Adası sınırları içerisinde faaliyette bulunan mermer ocağı içerisinden çıkan atıklar heykeltıraşların ellerinde birer sanat eserine dönüştüler. O çalışmalar ise genç fotoğrafçılar Nedim Bayhan ve Furkan Yaman tarafından takip edildi ve fotoğraflandı. O fotoğraflardan oluşan sergi ise 9 Mayıs Pazartesi günü, Osman Korfmann Kütüphanesi’nde hayat bulacak.

Nedim Bayhan ve Furkan Yaman tarafından 9 ay boyunca takip edilerek fotoğraflar çekildi ve atıktan heykele dönüşüm süreci bir anlamda belgelendi. Fotoğraflar “Atıktan Heykele: daha güzel bir dünya için” sergisiyle sanatseverler ile buluşacak. Sergi 9 Mayıs Pazartesi günü Saat 17.30’da Manfred Osman Korfmann Kütüphanesi’nde gerçekleşecek.

Fotoğraf Sanatçısı ve Gazeteci Nedim Bayhan “Farklı disiplinleri bir araya getirerek gerçekleştirdiğimiz bu proje kariyer planlamamda çok önemli bir yer etti. Mermer ocağının içerisinde yaşayarak havayı solumak benim için çok önemli bir tecrübe oldu. Böylelikle yaşanan bir hiçbir olayı kaçırmamış oldum. Fotoğraflarımda en çok hikayelere yer vermeye çalıştım. Her fotoğraf kendi özünde bir hikaye yaratırken bütüne bakıldığında beraber bir hikaye yaratıyorlar. Benim için en önemli unsur buydu. Yaşananları vizörümden bakarak bir hikaye yaratmaktı ve bunu başardım “ dedi.

Fotoğraf Sanatçısı ve Çevre Mühendisi Furkan Yaman “Bu tarz özgün bir proje içerisinde bulunmak benim için çok özeldi. Bir çevre mühendisi ve fotoğrafçı olarak farklı disiplinleri bir araya getirerek daha güzel dünya için çalışmak benim için onur vericiydi. Zor şartlarda çalıştığımız çok an olmasına rağmen, fotoğrafın hikayesi bizi projeden kopartmayan en önemli faktör oldu” dedi.

Özlem Kavuklu


Bu haber 08/05/2022, Pazar günü yayınlandı, 388 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com