Atatürk’ün savaş emirini verdiği belgeler Tarihi Alan’da

2 hafta önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı, bir koleksiyonerin envanterinde bulunan Çanakkale Savaşları ile ilgili önemli belgeleri kendi bünyesine kazandırdı. Belgelerin içerisinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün savaş esnasında verdiği emirlerin ıslak imzalı belgeleri de bulunuyor.

Tarihi Alan Başkanlığı’nın 3 yıl önce başlattığı ‘Sahip Çıkalım’ kampanyası ile birlikte envantere kazandırılan belgeler askeri kültür varlıkları kapsamında koruma altına alındı. Envantere 360 mektup, harita, fotoğraflar eklendi.

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir “Çanakkale’nin kahraman ve muzaffer komutanı Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale savaşlarının en önemli yıllarında vermiş olduğu emirleri ve imzasını içeren belgelerde elimizde şu anda. Yine aynı şekilde Enver Paşa imzalı belgeler de elimize ulaştı. Çanakkale savaşlarıyla ilgili bütün araştırmacılara cevap verecek orijinal, özgün ve içeriği çok geniş belgeler şu anda bizim envanterimizde yerini almaya başladı. Belgelerin aslı mevcut, biz hemen hemen bütün belgelerimizi dijital ortama aktararak, dijital ortamdan da ulaşmış olabilecekler.” İfadelerini kullandı.

Nedim Bayhan


Bu haber 08/05/2022, Pazar günü yayınlandı, 79 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com