Çanakkale’nin Evlatları Atasının İzinde

11 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale’nin Evlatları Atasının İzinde” sloganı ile, 9-19 Mayıs tarihleri arasında, Çanakkale’den Samsun’a bisiklet sürüşü gerçekleşecek. Bisikletçiler 19 Mayıs’da Samsun’a varacaklar.

Konuyla ilgili yapılan bilgilendirmede, “Çanakkale Bisiklet Platformu’nun 8 gönüllüsü, Çanakkale’nin Evlatları Atasının İzinde 3 – Samsun turu kapsamında; Atatürk’ün gazilik unvanı aldığı, adını tarihe altın harflerle yazdırdığı, tarihin akışını değiştiren ve büyük destanlara konu olan Çanakkale’den, Türk Kurtuluş Savaşı’nın ve Türk İnkılaplarının büyük önderi Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nın ateşini yaktığı Samsun’a yolculuğun hikâyesidir.

2017 yılında gönüllülerimizden Burak Özen, Ömer Emre Özen ve Doğancan Çetin’in Çanakkale’nin Evlatları Atasının İzinde Selanik turu ile 5 günde 550 kilometre pedallayarak Atamızın doğduğu evi ziyareti ile başlayan proje, 2018 yılında gönüllülerimizden Ahmet Fahir Dediler, Can Düzdaş, Kerem Özpınar, Tugay Çerezci, Buğra Yiğit ve Doğancan Çetin’in Çanakkale’nin Evlatları Atasının İzinde Anıtkabir turu ile 5 günde 680 kilometre pedallayarak Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedî istirahatgâhı olan ve aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti Ankara’da yer alan Anıtkabir’e sürüş ile devam etmiştir.

9 Mayıs – 19 Mayıs 2022 tarihlerinde ise Çanakkale’nin Evlatları Atasının İzinde – Samsun turu kapsamında gönüllülerimizden Berfin Bulut, Kazim Uzun, Ahmet Fahir Dediler, Can Düzdaş, Kerem Özpınar, Tugay Çerezci, Buğra Yiğit ve Doğancan Çetin 10 günde Kurtuluş Yolu’nun da bulunduğu güzergâhtan 1,050 kilometre pedallayarak Samsun’a ulaşacaklardır.

9 Mayıs günü saat 12.00’da Troia atı önünde gerçekleştirilecek tören ile başlayacak yolculuk 18 Mayıs akşamı Samsun’a varılmasıyla son bulacaktır. Bisikletçilerimiz 19 Mayıs günü Samsun’da gerçekleştirilecek törenlere katılarak Çanakkale’ye geri dönecektir.

Çanakkale Bisiklet Platformu bu projelerle birlikte Türkiye’de ve Çanakkale’de bisiklet kültürünün yerleşmesini ve bisikletli ulaşımı yaygınlaştırmayı hedefliyor” ifadeleri yer aldı.

Sürüş Programı;

• 9 Mayıs Biga

• 10 Mayıs Bursa

• 11 Mayıs İznik

• 12 Mayıs Hendek

• 13 Mayıs Bolu

• 14 Mayıs Çerkeş

• 15 Mayıs Tosya

• 16 Mayıs Gümüşhacıköy

• 17 Mayıs Kavak

• 18 Mayıs Samsun

Tunahan Ünsal


Bu haber 06/05/2022, Cuma günü yayınlandı, 355 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com