“Bekliyoruz”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

5 gün süren Ramazan Bayramı tatilinde, çarşıda, pazarda esnaf umduğunu bulamadı. Ekonomik sirkülasyon sağlanamazken, hareketlilik ise dükkanlara yansımadı. Esnaf zor bir bayram geçirirken, “Nerede o eski bayramlar” dendi. Esnaf Odaları Başkanları ile yapmış olduğumuz röportajlarda, esnafların temsilcileri Ramazan Bayramı tatilinin sıkıntılı geçtiğini belirttiler. Esnaf Odası Birlik Başkanı Ünal Özcan, “Diğer bayramlara baktığımızda hareketlilik düşük kaldı. Beklentilerimize karşılık bulamadık. Güven oluşmalıdır” dedi. Başkanlar “Beklentideyiz” ifadesini kullandılar.

Cuma günü başlayan Ramazan Bayramı tatili, Çarşamba günü sona erdi. Bayram tatilinin 9 güne çıkmaması neticesinde, 5 günlük sürede hareketlilik beklendiği gibi olmadı. Özellikle alım gücünün düşmesi, vatandaşı evlerde tutarken, sokaklarda ve çarşıda oluşan yoğunluk ise ekonomik sirkülasyon yaratmadı.

Esnaf Odası Başkanlarına “Bayram nasıl geçti?” sorusunu yönelttik. Başkanlar ise beklentili olduklarını ve eski bayramları arar hale geldiklerini ifade ettiler.

“İnsanlar arabalarından dahi inmedi”

Çanakkale Esnaf Odaları Birlik Başkanı Ünal Özcan, “Bayram hafta sonuna denk geldi. Bayram için hepimizin bir hareketlilik beklentisi vardı. Ama bayram hareketliliği zayıf geçti. Neden zayıf geçti? İster, istemez insanların alım gücü düştü. Diğer bayramlara baktığımız zaman hareketlilik düşük kaldı. Dışarıdan gelen ve Çanakkale’yi geçiş yolu olarak kullanan insanlar arabalarından dahi inmedi.

“Beklentilerimize karşılık bulamadık”

Gerçekten, yalnızca Pazar pazarı, Cuma pazarı yalnızca hareketliydi. Çarşımızda daha önceki bayram hareketliliğini göremedik. Kısıtlamalar sonrası beklenti daha fazlaydı. Çalışanı, emeklisi, çiftçisi, üreticisi zaten ortamı biliyorsunuz. Beklentilerimize karşılık bulamadık.

“Güven oluşmalıdır”

69,9 enflasyon oranı bugün açıklandı. Emeklilik maaşında artış, asgari ücrete yeni düzenleme, en azından piyasadaki dalgalanmanın, girdi maliyetlerini düzenlenmesini bekliyor herkes. Haziran sonu daha güzel olacak diye yetkililer bilgilendirmede bulunuyor. Hepimiz bekliyoruz. En azından bu artışlar bir şekilde durdurulup, güven oluşmalıdır. Akaryakıt dursun artık. 25-30 TL’lere çıkmasın. Sebze, meyve bizim bölgemizde de çıkmaya başladı. İnşallah Pazar fiyatlarında da bir indirim olur. Okullar kapandıktan sonra, inşallah yaz sezonu da beklentilerimizi karşılar” dedi.

“Gelen zamlar herkesin belini büktü”

Çanakkale Lokantacılar ve Gazinocular Odası Başkanı Selahattin İş, “Beklediğimiz işler olmadı. Bu gelen zamlar herkesin belini büktü. Bir kilo domates olmuş 25 TL. Ne yapsın esnaf? Ben oda başkanı olarak lokantalara, kahvehanelere fiyat alma meraklısı değilim. Fiyatlara zam gelmesin. Fiyatlar sabit kalsın, sürümden kazanalım. Bugün aldığımızı, yarın yerine koyamıyoruz. Tutulması mümkün değil. 15 Mayıs’tan sonra bir zam dalgası daha bekleniyor. İstediğimiz olmadı. Beklentiler karşılanmadı. Fiyatlar, maliyetler çok yüksek. Bu şekilde nasıl olacak bilmiyorum. Peynir, süt 15 Mayıs’tan sonra zamlanacak haberleri görüyoruz. Yarın öbür gün ekmek ve simite de zam gelecek. Bir çorbayı 20-30-40 TL’ye satma meraklısı değilim” ifadelerini kullandı.

“Eski bayramlardan çok uzağız”

Çanakkale Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Ali Demir, “Eski bayramlardan çok uzağız. Ne esnafı, ne köylüsü, ne çiftçisi kimse umduğunu bulamadı. Eski bayramları herkes arar oldu. Biz minibüslerle, yolcuyu nasıl taşıyacağız diye düşünüyoruz. Minibüsçü esnafı yolcuyu arar oldu. Her zammın yapılışında müşteri azalıyor. Umduğumuzu bulamadık” dedi.

Tunahan Ünsal

 


Bu haber 05/05/2022, Perşembe günü yayınlandı, 325 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com