“Üretim artışı kaydedilmiştir”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Nisan ayı SAMEKS verileri açıklandı. Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Çanakkale Şube Başkanı Şerif Mutlu, Nisan Ayı SAMEKS verilerini değerlendirdi.

MÜSİAD Şube Başkanı Şerif Mutlu yapmış olduğu değerlendirmede, “Yılın ilk çeyreği boyunca artış kaydederek bu dönemi 52,9 puan ortalamasıyla geride bırakan SAMEKS Bileşik Endeksi, Nisan ayına ilişkin 53,7 puanlık seviyesiyle yılın ikinci çeyreğine pozitif bir başlangıç yapmıştır. Bu dönemde son 5 ayın en yüksek seviyesine ulaşan Sanayi Sektörü Endeksi imalatta çarkların hızlanarak dönmeye devam ettiğine işaret ederken, önceki aya göre ivme kaybetmiş olmasına karşın Hizmet Sektörü Endeksi de 50 referans değeri üzerindeki seyrini sürdürmüş ve ekonomik aktivitenin olumu görüntüsünü teyit etmiştir.

2022 yılı Nisan ayında mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış SAMEKS Bileşik Endeksi, bir önceki aya göre 0,7 puan azalarak 53,7 değerine gerilemiştir. Endekste gözlenen bu ivme kaybında önceki aya göre 1,8 puan azalış kaydederek 53,0 değerine gerileyen hizmet sektörü endeksi belirleyici rol oynarken; sanayi sektörü endeksi ise önceki aya göre 2,1 puanlık artışla 54,2 değerine yükselmiş ve son 5 ayın en yüksek seviyesinde gerçekleşmiştir. Bu dönemde hizmet sektörüne ilişkin girdi alımları güçlü seyrini sürdürmüşse de iş hacminin 50,0 puana gerilemesiyle önceki aya göre nispi bir ivme kaybı gözlenmiştir. Sanayi sektöründe ise yeni siparişlerde gerçekleşen artışla birlikte önceki aya kıyasla gözle görünür bir üretim artışı kaydedilmiştir. Söz konusu gelişmeler neticesinde 53,7 seviyesinde gerçekleşen mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış SAMEKS Bileşik Endeksi; üst üste 4’üncü ayında da 50 referans değerinin üzerinde yer alarak, yılın ikinci çeyreğinde de ekonomik aktivitenin canlılığını sürdürdüğüne işaret etmiştir.

Satın alımlardaki ivme kaybına karşın üretimde artış kaydedilmesi nihai mal stokunun azalmasına neden olmuş ve söz konusu alt endeks önceki aya göre 0,6 puan gerileyerek 49,8 seviyesinde gerçekleşirken; 57,7 seviyesinde gerçekleşen tedarikçilerin teslimat süresi alt endeksi ise firmaların mal ve hizmet tedariki süreçlerinin olumlu görünümüne işaret etmiştir.

Girdi alımlarındaki ivme kayına paralel olarak, önceki aya göre 0,3 puan azalan iş hacmi alt endeksi 50,0 seviyesine gerilemiş ve hizmet sektörüne ilişkin durağan bir görüntü sunmuştur. Söz konusu durağan görüntü emek talebine de olumsuz yansımış ve istihdam alt endeksi önceki aya göre 4,4 puan azalarak 47,7 seviyesine gerilemiştir. Nisan ayında nihai mal stoku alt endeksi önceki aya göre 3,4 puan azalarak 44,3 puana gerilerken, tedarikçilerin teslimat süresi alt endeksi de 3,2 puanlık azalışla 49,2 seviyesinde gerçekleşmiş ve bu dönemde firmaların mal ve hizmet tedariki süreçlerinde aksaklıklar yaşandığına işaret etmiştir. Söz konusu gelişmeler neticesinde 53,0 seviyesine gerileyen Hizmet Sektörü SAMEKS Endeksi referans değer üzerindeki olumlu seyrine devam etmiş, bununla birlikte endeksin artış hızının önceki aya göre azaldığını göstermiştir” ifadeleri yer aldı.

Haber Merkezi


Bu haber 30/04/2022, Cumartesi günü yayınlandı, 269 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com