Barodan tepki; “Kaygı vericidir”

4 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale Barosu Gezi Davası’nda alınan karar ile ilgili bir sosyal medya paylaşımında bulundu. 

Baro tarafından yapılan paylaşımda, ”

Kamuoyunda “Gezi Davası” olarak bilinen ve 17 kişinin 2013 tarihli Gezi Parkı eylemlerini organize ederek, hükümeti devirmeye kalkıştıkları gerekçesiyle yargılandıkları davada mahkeme heyeti oy çokluğu ile, T.C.K. md.312/1 kapsamında sanık Osman Kavala’nın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmasına, diğer sanıkların ise aynı suça iştiraklerinin yardım boyutunda kaldığından bahisle 18’er yıl hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar vermiştir. Daha önce beraat kararı verilen aynı olay ve olgular hakkında, delillerde ve tüm dosya kapsamında hiçbir unsur değişmemesine rağmen verilen bu mahkumiyet hükümleri hukuk devleti ve hukuk güvenliği ilkeleri açısından kaygı vericidir. Üstelik aynı heyette görev yapan bir hakimin karşı oy yazısında belirtildiği üzere, dosyada bulunan tek delil olan dinleme kayıtlarının hukuka aykırı delil niteliğinde olduğu iddiası karşısında, yasak delile dayanarak ve destekleyici somut, kesin, her türlü şüpheden uzak ve inandırıcı hiçbir delil olmaksızın bu şekilde karar verilmesi, hukuken kabul edilebilir olmadığı gibi, hukuka güven adına da zarar vericidir.
Tüm bu hususlara bir de yargılama sürecinde, AİHM tarafından tespit ve tescil edilen hak ihlallerinin eklenmesi ile ceza yargılamasına hakim temel ilkelere, hukuk devleti prensiplerine, temel hak ve özgürlüklere, ulusal ve tarafı olduğumuz uluslararası hukuki düzenlemelere açıkça aykırılık oluşturan nihai sonuç ortaya çıkmaktadır.
Çanakkale Barosu olarak hukuk devletine ve hukukun üstünlüğüne olan inancımızın en güçlü şekilde devam ettiğini ifade ederek, aksi yöndeki tüm durumlarda mücadelemizin hukuk ve adaletin tecellisi yönünde olduğunu saygıyla bildiririz” ifadeleri yer aldı.

Bu haber 29/04/2022, Cuma günü yayınlandı, 232 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com