Tarımın “Yenilenebilir” kurtuluşu

6. Uluslararası Yenilenebilir Enerji Kooperatifleri Konferansı, Kepez Turhan Mildon Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Enerji Bağımsızlığı ve Yerel Katılımın Arttırılması İçin Finansal Alt Yapı Çalışmaları konferansın konunu oluştururken, Denizli Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik’te katılımcılar arasındaydı. Başkan Çelik, Denizli Bozkurt’ta yenilenebilir enerji alanında nelerin yapıldığını, nelerin yapılacağını gazetemiz ile paylaştı. Olabiliyormuş dedirten çalışmaların altına imza atılırken, Bozkurt adeta tüm belediyelere örnek oldu. Yenilenebilir enerji ile ilgili açıklamasında Başkan Birsen Çelik “Beşinci sene sonunda, parası tamamen ödendikten sonra, borcumuz tamamen bittikten sonra, biz tüketici olan çiftçimize gelir vermeye başlayacağız” ifadesini kullandı.

6. Uluslararası Yenilenebilir Enerji Kooperatifleri Konferansı, Kepez Turhan Mildon Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Gerçekleşen konferansa, Çanakkale’den ve il dışından siyasiler de katılım sağladılar.

Konuşmacı ve katılımcılar arasında, “CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, İYİ Parti TBMM Enerji Komisyonu Üyesi Ayhan Altıntaş, Denizli Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik, İzmir Yenilenebilir Enerji Kooperatifi’nden Uğraş Mercan, Troya Yenilenebilir Enerji Kooperatifi’nden Derya Nazan Ünverir bulundular.

CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural, Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan, Çanakkale Belediye Meclis Üyesi İrfan Mutluay, Çanakkale Üretim ve Pazarlama Kooperatifi yetkilileri de konferansa katılan isimler arasındaydılar.

Saat sabah 10.00’da başlayan etkinliğin konusu ise “Enerji Bağımsızlığı ve Yerel Katılımın Arttırılması İçin Finansal Alt Yapı Çalışmaları” oldu.

Katılımcılar arasında bulunan ve belediye olarak yaptıkları çalışmalar ile adeta Türkiye’ye örnek olan Denizli Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik, gazetemize açıklamalarda bulundular.

“Güzel bir öz kaynak yaratmış olduk”

Çelik yapmış olduğu bilgilendirmede, “Yenilenebilir enerji alanındaki çalışmalarımıza 2014 yılında başladık. 2015 yılında ilk 20 bin metrekarelik alanda, Güneş Enerjisi Santrali’ni 1 Milyon 200 Bin Euro’ya kurduk. Üç buçuk senede finansını hallettik. Üç buçuk seneden sonra çünkü o zaman devlet tarafından sübvanse ediliyordu, 13.3 sente devlete sattığımız için dolar bazında sattığımız için yapılan yatırımı üç buçuk senede amorti ettik. Şu anda güzel bir öz kaynak yaratmış olduk.

“11 tane tarımsal kalkınma ve sulama kooperatiflerine ortak olduk”

20 bin metrekarelik bir alanda yaptık ama alanımız 60 bin metrekareydi. Geri kalan alanı da imarı ile ilgili hepsini enerji alanı haline getirdik. Bunu kullanmamız gerekiyordu. Bunu da şimdi tarımsal sulamada kullanıyoruz. Belediye olarak bölgemizdeki 11 tane tarımsal kalkınma ve sulama kooperatiflerine ortak olduk. Ortak olma nedenimiz bir yerde yol arkadaşlığı yapıyorsanız, sizin bir bağınız olması lazım. O nedenle ortak olduk.

“1 Milyon Dolar lazım”

Kendi alanımızı şu andaki Güneş Enerji Santrali altındaki alanı  imara açtığımız enerji alanımıza, yeni bir tarımsal sulamada kullanılması için yeni bir güneş enerji tarlası ile ilgili çalışmamızı başlattık. Fizibilitemizi bitirdik. 1 Milyon Dolar lazım. Sadece bize finans lazımdı.

Sulama maliyetini minimalize ediyoruz”

Ziraat Yatırım 2 sene ödemesiz, 0 faizli, 5 sene vadeli finans veriyor. Bu finansı da onunla çözdükten sonra sistemi açıyoruz. Bağlantı anlamında, anlaşmamız tamam. İmarımız tamam. Enerji nakil hattımız olduğu için yeni bir enerji nakil hattına ihtiyacımız var. Çok büyük maliyeti olan tarımsal sulama maliyetini minimalize ediyoruz.

“Ödemeye başladığımızda birikmiş paramızda olacak”

Sulamadaki elektrik dört buçuk, beş ay kullanılır. Ama bir güneş enerji santrali 12 ay çalışır. Sulamada vermediğimiz elektriği, biriktireceğiz. Parasını, mahsup edilmeyen parayı biriktirip, ödemeye başladığımızda birikmiş paramızda olacak.

“Çiftçimize gelir vermeye başlayacağız”

Beşinci sene sonunda, parası tamamen ödendikten sonra, borcumuz tamamen bittikten sonra, biz tüketici olan çiftçimize gelir vermeye başlayacağız. Maddi bir gelir de elde edilmiş olacak” ifadelerini kullandı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 27/04/2022, Çarşamba günü yayınlandı, 347 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com