“Güçlü bir ses vereceğiz”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı yaklaşırken kentte hazırlıklar başladı. 1 Mayıs Tertip Komitesi bugün saat 12.30 İskele Meydanı’nda bir basın açıklaması gerçekleştirerek vatandaşları 1 Mayıs günü meydanlara beklediklerini ifade etti. STK’lar, sendikalar, vatandaşlar 1 Mayıs günü saat 12:00’de Salı Pazarı’nda toplanıp, 12.30’da Cumhuriyet Meydanı’na yürüyecek. Basın açılmasında 1 Mayıs’ın yanı sıra Gezi davasında tutuklanan Osman Kavala ve diğer sanıklara da değinildi.

İskele Meydanı’nda gerçekleşen basın açıklamasını 1 Mayıs Tertip Komitesi adına Yasin Hacımusalar gerçekleştirdi. Basın açıklaması şöyle: Gezi davası kararı, iktidarın tam da seçim öncesinde toplumsal muhalefete çaresizlik, yılgınlık, korku yayma ve toplumsal muhalefeti sindirme operasyonunun bir parçasıdır. İktidarın ‘gezi ruhuna’ yaptığı güç gösterisi tüm umutlarımızı yok etmeye ve hareket etme kabiliyetimizi dondurmaya yöneliktir. İktidarın bu iğrenç zulüm gösterisine karşı inadımızı, direncimizi, dayanışmamızı kuşanmak zorundayız. İşte tam da bunun için, bir arada ve dimdik, çaresizliğe ve yılgınlığa asla izin vermeyerek, ’gidecekler ve hesap soracağız’ diyerek 1 Mayıs’ta sokaklarda, meydanlarda olmalıyız. 1 Mayıs bu iktidarın zulüm gösterisine karşı bizim kararlı duruşumuzun, ülkemize sahip çıkışımızın, eşit ve özgür yurttaşlarla dolu bir memleket yaratma irademizin resmi olsun. Yoksullukla, baskılarla, hoyratlıkla ve acımasızlıkla bizi terbiye etmeye çalışanlara cevabımız 1 Mayıs meydanları olsun!

Bizler Emek ve Demokrasi Güçleri olarak 2022 yılı 1 Mayıs Birlik Mücadele ve Dayanışma günü kapsamında, Çanakkale Valiliği’ne yapmış olduğumuz yazılı başvuru neticesinde Eski Salı Pazarı’nda toplanıp Cumhuriyet Meydanı’na yürüyerek meydanda mitingimizi gerçekleştirmek üzere başvurumuzu yaptık. Bilindiği üzere 1 Mayıs Birlik Mücadele ve Dayanışma günü, yer yüzünde emekçilerin binlerce yıllık hak arama tarihinin, ödediği bedellerin ve buna bağlı kazanımlarının en önemli simgesel dönüm noktasıdır. 1 Mayıs tüm dünya emekçilerinin emperyalizme geçit yok, savaşa hayır sloganlarını yüzlerce dilde haykırdığı gündür. 1 Mayıs sömürüyü, yoksulluğu bize kadermiş gibi dayatan gericiliğe karşı emekçilerin aydınlanmanın ve laikliğin bayrağını yükselttiği gündür. Emek- sermaye çelişkisinin, her zamankinden daha fazla büyüdüğü, kapitalist sömürünün küresel çapta acımasızca derinleştiği, salgının, savaşların halklar ve ezilenler için yaşamı cehenneme çevirdiği bu düzenin tek alternatifi, emekçilerin dünya çapında vereceği anti emperyalist mücadele ve dayanışmadan geçmektedir. Emekçiler, doğası gereği paylaşımcı, demokratik, barışçıl ve yaşanabilir bir dünya talep ederler. Bunun için örgütlenir ve mücadele ederler. Bu yüzden 1 Mayıs günü miting alanından haykıracağımız talepler ve coşkumuz tüm insanlık için umut ve irade geliştirecektir.15-16 Haziranları yaratan, halklarımızın tüm zenginliklerini içinde barındıran 1 Mayısımızı kendisine yakışır coşku ve heyecanla emek ve demokrasi güçlerimizi oluşturan işçi sendikalarımız, kamu emekçileri sendikalarımız, siyasi partilerimiz, demokratik kitle örgütlerimiz, derneklerimiz, kadın örgütlerimiz, LGBTİ+, ekoloji örgütlerimiz ile birlikte omuz omuza, işyeri işyeri, sokak sokak, meydan meydan yoğun ve güçlü bir çalışma yürütüyoruz ve yürüteceğiz.

Çünkü biliyoruz ki, 1 Mayıs zayıf geçerse, emekçileri daha karanlık bir gelecek bekleyecek, biliyoruz ki 1 Mayıs coşkusuz geçerse, demokrasi, hak ve özgürlükler çok daha fazla tahribata uğrayacak. Bizler bu nedenle halkımızın her alanına temas ederek, kitlesel 1 Mayıs mitingi gerçekleştirerek, emekçilere duymuş olduğumuz sorumluluğumuzun gereğini yerine getireceğiz. Gerçek toplu sözleşme, güvenceli çalışma, onurlu ücret, Demokratik, Laik Türkiye için 1 Mayıs alanından geleceğe güçlü bir ses vereceğiz. Tüm emekçileri ve halkımızı 1 Mayıs günü saat 12:00’de Salı Pazarı’nda toplanıp, 12.30’da yürüyüşe başlayıp, Bandista Müzik gurubuyla Cumhuriyet Meydanında devam edeceğimiz mitingimize davet ediyoruz.

Bazı temel taleplerimizi buradan duyurmak istiyoruz.: Herkese eşit parasız, bilimsel, laik, kamusal eğitim! parasız, kamusal sağlık! Çocuk işçiliğine hayır! İşten atmalar yasaklansın! 50 çalışanı aşan her iş yerine ücretsiz, kamusal kreş! başta asgari ücret olmak üzere tüm ücretlere ek zam yapılsın. Ücretler insanca yaşayacak bir düzeye getirilsin temel tüketim maddelerine gelen zamlar durdurulsun ve geri çekilsin! Kadına yönelik şiddete ilişkin etkin önlem alınsın! İstanbul sözleşmesi kabul edilsin! Geçinemiyoruz, insanca yaşayacak ücret istiyoruz! Taleplerimizi kazanmak için birlikte mücadele etmekten başka çaremiz yok yaşasın 1 Mayıs. Yaşasın birlik mücadele ve dayanışma günümüz.”

Nedim Bayhan


Bu haber 26/04/2022, Salı günü yayınlandı, 386 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com