57.Alay Vefa Yürüyüşü gerçekleşti

4 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

 

Çanakkale Kara Savaşları’nın 107. yıl dönümünde 57. Piyade Alayı Şehitleri, “57. Alay Vefa Yürüyüşü” programı ile anıldı. Güzergâh boyunca gençlerin, Çanakkale Savaşları sırasında dedelerinin yaşadıklarını daha iyi hissedebilmeleri, o duyguyu yaşayabilmeleri için 2. Kolordu Komutanlığı tarafından savaşı canlandıran küçük gösteriler yapıldı.

57.Alay Vefa Yürüyüşüne; Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Vali İlhami Aktaş, 1. Ordu Komutanı Korgeneral Kemal Yeni, 2. Kolordu Komutanı Tümgeneral Rasim Yaldız, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Albay Tahsin Saruhan, İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, protokol üyeleri, öğrenciler ve izciler katıldı.

57.Alay Vefa Yürüyüşü öncesinde 57’nci Alay askerlerinin son yemeği kırık buğday çorbası Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu tarafından öğrencilere dağıtıldı. Anma programında Kuran-Kerim Tilaveti ve şehitlerimiz için duaların edilmesinden sonra sabah namazı kılındı. Kocadere’de başlayan ve Conkbayırı’nda son bulan yürüyüşün çıkışını Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğu verdi. Güzergâh boyunca gençlerin, Çanakkale Savaşları sırasında dedelerinin yaşadıklarını daha iyi hissedebilmeleri, o duyguyu yaşayabilmeleri için 2. Kolordu Komutanlığı tarafından savaşı canlandıran küçük gösteriler yapıldı. Çok sayıda katılımcıyla gerçekleştirilen yürüyüş Conkbayırı’nda sona erdi. Conkbayırı’nda düzenlenen törende, Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu tarafından Atatürk Anıtına çelenk bırakıldı. Saygı duruşu, tören kıtası tarafından saygı atışı yapılması ve İstiklal Marşı okunmasıyla devam eden törende, Kuran-Kerim Tilaveti yapılarak şehitlerimiz için dualar edildi. Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve Yarbay Halil Özhan, günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yaptılar.

Temsili Alay Sancağının devir teslimi ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin Bando konseriyle Conkbayırı’ndaki tören sona erdi.

Haber Merkezi


Bu haber 25/04/2022, Pazartesi günü yayınlandı, 268 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com