Çocuk Bayramı alternatif törenle kutlandı

1 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı muhalefet partileri ve STK’lar tarafından alternatif bir tören düzenlenerek Cumhuriyet Meydanı’nda kutlandı.

Her sene olduğu gibi bu seneden 23 Nisan törenleri ayrı ayrı kutlandı. Sabah saat 09.15’te Milli Eğitim Müdürlüğü töreninin ardından muhalefet partileri ve STK’lar ayrı bir tören gerçekleştirdi. Törene; CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, İYİ Parti İl Başkanı Selahattin Yıldızlar, Demokrat Parti İl Başkanı Nail Babacan, CHP İl yönetimi, Gelecek Partisi İl yönetimi, DEVA Partisi il yönetimi ve STK’lar katıldı. Tören partilerin ve STK’ların Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başladı. Çelenk sunumun ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Törende konuşan İYİ Parti Eğitim Politikalarından Sorumlu İl Başkan Yardımsızı Ahmet Saltık “”Milletin saltanat ve hakimiyet makamı yalnız ve ancak Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir. Bu hakimiyet makamı hükümetine Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti derler. Bundan başka bir hükümet yoktur ve olamaz.” diyor Atatürk. Milli iradenin tecelligâhı Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 102. Yıldönümünde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Ulu önderimiz ATATÜRK milletimizin geleceğinin teminatı olarak nitelediği, Türk çocuklarına olan güven ve sevgisinin ifadesi olarak, Mili Bayramımız olan 23 Nisanı çocuklara armağan etmiştir. 1933 ten kaldırıldığı güne kadar kaç nesil girdik sınıflarımıza… “Türküm demekle Türk olunmaz” denilerek insanların kafatasına göre kategorize edildiği safsatası ile kaldırıldı ANDIMIZ okunması. Halbuki Türkiye birçok etnik kültürün bir arada yaşadığı vatan olmuştur. Biz 7 yaşında yağmur altında “VARLIĞIM TÜRK VARLIĞINA ARMAĞAN OLSUN” derken şaka yapmıyorduk. Öğrenciyken gururla okuduğumuz öğretmenlik yaptığım yıllarda aynı heyecan ve gururla öğrencilerimize okuttuğumuz Andımızın okullarda okutulmasının yasaklanmış olmasının derin hüznünü yaşamaktayız” ifadelerini kullandı.

Ardından CHP Merkez İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Dilara Özdemir “Değerli katılımcılar bugün burada büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları öncülüğünde 23 Nisan 1920′ de açılarak bağımsızlığımızın, millet egemenliğinin, hukuka saygının, laik ve demokratik değerlerin simgesi olan TBMM’mizin 102. açılış yıldönümünü kutlamak için toplanmış bulunuyoruz. Bağımsızlığa, demokrasiye ve özgürlüğe olan inancımız önce millet ve memleket sevdamız ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’mızı halkımızla birlikte coşkuyla kutluyoruz. Egemenlik derin vesayeti altına olduğundan bu günlerde dikkatle bakmak lazım. Çocuklar mutsuzsa egemenlik tehlike altındadır. Saray rejiminin açtığı yolda yürüyenler çocuklarımızın geleceğini çalıp hayatlarına mal olmuşlardır. Çocuklar beslenemiyor, sokaklarda çalışıyor, üşüyor. Sizler bizim çocuklarımıza bunları reva görürken kendi çocuklarınıza villalar, yatlar, gemicikler, şirketler, ihaleler, son model arabalar, makamlar ve mevkiler marka marka pudra şekerlerine bandırıyorsunuz. Yüzlerce çocuğun gözleri önünde anneleri öldürülürken attıkları feryatları duymadınız. Oğluna pantolon alamadığı için intihar eden babayı görmediniz. Çocukları soğukta üşüdüğü için fön makinasıyla ısıtıp intihar eden annenin acısını hissetmediniz. Sağlık Bakanlığı ücretini karşılamadığı için ilaç kullanamayıp ölen bebeklerin bedelini ödemediniz. Kuran kurslarında cinsel istismara uğradıktan sonra bir kereden bir şey olmaz diyen milletinize sahip çıkmasını bilmediniz. Çocuk işçiliğin önüne geçmek istemediniz.  Şimdi kalkmış ulusun egemenliğini ve çocuk bayramını kutluyorsunuz.  Bu çocukların bedelini hiçbir şekilde ödemediğiniz için sizlerin bayram kutlamaya yüzünüz yoktur. Bu memleket de bu meclis kolay kurulmadı. Tarihimize baktığımızda ihanete karşı mücadelemiz mevcuttur. Bu ülke AKP hükümeti döneminde gerçekleşen bu utançların hiçbirini hak etmiyor. Gün güzel ülkemizin kuruluş harcının temellerinde karışmış ve günümüz sorunlarına da çözüm üretecek felsefeyi hayata geçirme günüdür. Ve gün Mustafa Kemal Atatürk için tek doğru yol olan milli iradeyi egemen kılma, her bir vatandaşın hakkını ve hukukunu koruma, anayasal demokrasi yolundaki mücadeleyi devam ettirme günüdür. Yüce meclisin üzerinde bir kuvvet yoktur. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir hükümleri ile milletin egemenliği yeniden perçemlenmiş olacak ve yok ettiğiniz adalet tekrar geri gelecektir.

Bizim bu ülkede yaşayan çocuklar için hayallerimiz var. Her ne kadar bu saray çocuklarımızı örgün eğitimden uzak tutmaya çalışsa da, onları ucuz iş gücü olarak görse de onların dünya çocuk hakları beyannamesinden gelen hakları elinden almaya kalksa da bu bayramın değerini bilerek onların hakları  için sonuna kadar mücadeleye devam edeceğiz. Kimse umutsuzluğa kapılmasın bu ülkede huzuru ve mutluluğu sağlayacağız. Her anne ve babanın çocuğunu güven içinde okula göndereceği günler çok yakın. Gençleriniz geleceklerini yurt dışında değil kendi ülkelerinde çalışarak alın terinin karşılığını alarak yaşamlarını mutluluk içinde sürdüreceklerdir. Çocuklarımızı gündüzlerinde sömürülmeyecek gecelerinde aç yatmayacaktır. Ne bağımsızlığımızdan ne de ulusumuza bahşedilen egemenliğimizden vazgeçmeyeceğiz. Ülkemizi bu hale getirenlere buradan bir kere daha sesleniyoruz. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızda milletimizin iradesini oluşturan meclisimizi etkisizleştiremeye ve itibarsızlaştırmaya çalışan, kendi arzuları milletimize boyun dayatmaya çalışan zihniyete karşı milli iradeye sahip çıktığımızı ve baskılara boyun eğmediğimizi tüm kamuoyuna açıklıyoruz” dedi.

Nedim Bayhan


Bu haber 23/04/2022, Cumartesi günü yayınlandı, 307 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com