“GESTAŞ esnafı, çiftçiyi hiç düşünmedi”

1 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

GESTAŞ tarafından, 2022 yılında yapılan üst üste zamlara tepki giderek büyümeye devam ediyor. Özellikle adalar hatlarında, ücret tarifleri cep yakarken, Bozcaada CHP İlçe Başkanlığı tarafından basın açıklamasında bulunuldu. Yapılan açıklamada ise “GESTAŞ, yaptığı düzenleme ile adada yaşayan vatandaşı, esnafı, çiftçiyi hiç düşünmedi” ifadelerine yer verildi.

CHP Bozcaada İlçe Başkanlığı tarafından yapılan basın açıklamasında, “20 Nisan 2022 tarihi itibarı ile GESTAŞ ulaşım bedellerine zam yaptı. Kamu şirketi olması itibarı ile kar değil hizmet amaçlı çalışması gereken GESTAŞ yaptığı düzenleme ile adada yaşayan vatandaşı, esnafı, çiftçiyi hiç düşünmedi.

AKP hükümetinin bayrak gemilerinden olan GESTAŞ yine kendisinden bekleneni yaptı ve efendilerinin düşünce biçimini devam ettirdi.

Birinci ikameti adada olan vatandaşların Geyikli’den Bozcaada’ya geçişleri artık yaya 23 lira arabayla 150 lira traktörle 150 lira araç içi yolcu kişi başı 8 lira Kamyon geçişi 600 lira

Tarıma zaten destek vermeyen ve bunu bir devlet politikası haline getiren AKP hükümetinin GESTAŞ’ı Bozcaada’da çiftçinin esas gideri olan nakliye, işçi geliş gidişi, traktör geçişlerine yaptığı zam ile adanın bir tarım adası olmasının önüne bir engel daha dikmiştir.

Adada konaklamak konut ve kira fiyatları yüzünden orta ve düşük gelirli vatandaşlar için neredeyse imkansız hale gelmişken günü birlik adada çalışmaya gelen kitleye bir darbeyi de yolcu bedelini 30 liraya çıkararak GESTAŞ vurmuştur.

Yaz döneminde saat sınırı olmadan gemi çalıştırarak bir darphane gibi para basan kışın ise adalıyı günde 4 sefere mahkum eden GESTAŞ’ın fiyatlarını düzenlerken yerel halkı ve ihtiyaçlarını düşünmesini zaten beklemiyorduk. Ejder Meyvesi yenilen sofralardan elbette ülkenin iki adasında neler yaşandığını bilmek çok zor ancak en azından belki yerel temsilciler halden anlar diyorduk ancak ne mümkün!!!

GESTAŞ’a çağrımız şudur:

Derhal ada kart fiyatlarını düşür,

Derhal traktör / işçi geçiş ücretlerini düşür,

Derhal adada çalışan kamu görevlileri için bir tarife oluştur,

Derhal tarife saatlerini adada insanca yaşanabilir bir seviyeye getir!” ifadeleri yer aldı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 21/04/2022, Perşembe günü yayınlandı, 333 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com