Vatandaşın cebinden eksiliyor

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Eczacılar 2022 yılı itibariyle zor durumlardan geçiyor. Vatandaşlar ise ilaçların pahalılığından şikayetçi. Çanakkale Eczacılar Odası Başkanı Jale Karaata piyasadaki ilaç sıkıntısı devam ettiğini bunun yanına bir de bazı firmaların ilaçlardaki iskontolarını geri çekmelerinin eklendiğini belirtti. Türk Eczacılar Birliği ise geçtiğimiz günlerde açıklama gerçekleştirerek şunları ifade etmişti: “Son dönemde bazı ilaç firmaları SGK’nın belirlediği kamu kurum ıskontolarını uygulamaktan kısmen ya da tamamen vazgeçmektedir. Söz konusu firmaların keyfi olarak yaptıkları bu uygulamanın faturası, aradaki fiyat farkını ödemek zorunda kalan hastalara çıkmaktadır.”

Türk Eczacılar Birliği geçtiğimiz günlerde bir basın açıklaması gerçekleştirerek hastaların ilaca erişememelerinden korktuklarını belirtmişti. Çanakkale Eczacılar Odası Başkanı Jale Karaata ise “ Bazı firmalar vaat ettikleri iskontoları geri çekerek hastanın ödemesi gereken fiyat farkını çok aştılar. Firmalar ilaçlardaki fiyatları beğenmedikleri için onları da iskontolar çekiyor.” dedi.

Türk Eczacılar Birliği’nin geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama şöyle: “Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) geri ödeme listesindeki ilaçlar için, ilaç firmalarından belirli oranlarda kamu kurum iskontosu uygulanmasını istemektedir. İlaç firmaları da bu iskonto oranlarını uygulayarak işlem yapmaktadır. Ancak son dönemde bazı ilaç firmaları SGK’nın belirlediği kamu kurum iskontolarını uygulamaktan kısmen ya da tamamen vazgeçmektedir. Söz konusu firmaların keyfi olarak yaptıkları bu uygulamanın faturası, aradaki fiyat farkını ödemek zorunda kalan hastalara çıkmaktadır. Defalarca gündeme getirmemize rağmen sorun çözüme kavuşmamıştır ve artarak devam etmektedir. Kronik hastalıklarda kullanılan çok sayıda ilaçta dahi kamu kurum iskontosu yapmayan bazı ilaç firmaları, şimdi de hayati önem taşıyan diyaliz ilaçlarında halk sağlığını tehdit eden bu tutumlarını sürdüreceklerini beyan etmişlerdir. Sorunun devam etmesi halinde, kronik böbrek yetmezliği bulunan hastaların cebinden bu ilaçlar için aylık 1000 TL’yi bulacak fiyat farkları çıkacaktır. Bu durum hastalarımız için çok ağır bir yük demektir. İnsan sağlığını her türlü koşuldan üstün tutan bir mesleğin temsilcileri olarak, halkımıza sunduğumuz sağlık hizmetini sürdürülemez hale getiren bu sorunun devamı halinde, hastalarımızın ilaca erişimde yaşayacağı sıkıntılardan ciddi anlamda endişe duyduğumuzu ifade etmek istiyoruz. Konunun tarafları SGK ile ilaç firmaları olmasına rağmen, yaşanan sorun eczacılar ile hastaları karşı karşıya getirmektedir. Gerekli çözüm, SGK ve ilaç firmaları tarafından sağlanmalı ve hastaların mağduriyeti acilen giderilmelidir. Türk Eczacıları Birliği ve Bölge Eczacı Odaları olarak konunun takipçisi olacağımızı ve bu durumun sorumlularına karşı sessiz kalmayacağımızı ilan ediyoruz.”

Nedim Bayhan


Bu haber 20/04/2022, Çarşamba günü yayınlandı, 429 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com