Euro NCAP Nedir?

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Euro NCAP; 1997 yılında Birleşik krallık’ta kuruldu. Genel merkezi ise bugün Belçika’da. Açılımı ise Avrupa Yeni Araba Değerlendirme Programı.

Temelde Avrupa’daki arabaların ne kadar güvenli olduğunu ölçmek üzere kurulmuş bir mühendislik şirketidir. Ancak zamanla dünya genelindeki otomobiller için ve diğer motorlu taşıtlar için çok güvenilir bir kurum haline gelmiştir. Bu da Euro NCAP kriterlerinin değerini arttırmıştır.

Yetişkin yolcu, çocuk yolcu, yaya güvenliği ve güvenlik asistanları testleri üzerinden yapılan değerlendirmede, araçlara 1- 5 yıldız arasında bir puan veriliyor. Euro NCAP testleri, farklı hızlarda farklı platformlarda geçekleşen çarpışmalar sonucu araçların uğradıkları hasarları ölçüyor.

Dünya genelinde araba çarpışma testlerinin adı haline gelen Euro NCAP’e çok sayıda rakip de çıkıyor. Bu arada Türkiye’de Euro NCAP’e rakip bir kurum var ve giderek gelişiyor!

2020 yılından itibaren Euro NCAP Kriterleri

Euro NCAP, 2015 yılında beş yıllık test planı hakkında bir bildiri yayınlamıştı. Ancak 2020 yılında Covid-19 nedeniyle hiç test yapılamadı. Bugün ise Euro NCAP, yeni kriterlerle yola devam edeceğini bildirdi. Peki, Euro NCAP’in yeni kriterleri neler?

  • Önden çarpma testleri zorlaştırılacak
  • Kaza sonrası araçtan kolay çıkma konusunda yeni incelemeler yapılacak
  • Sürücü yorgunluğu ölçümü / sürücü stres ölçümü / sürücü dikkat ölçümü sistemleri epeyce önem kazanacak
  • Otomatik frenleme konusunda detaylı testler yapılacak
  • Yandan çarpma sonucunda hava yastıklarının durumu önem kazanacak
  • Sürücünün darbeden korunması kriteri zaten vardı ama buna da ek maddeler gelecek.

TESTTURK AS Hakkında

Kocaeli TESTTÜRK AŞ, tam 1500m’ kapalı alan ve 400m’ açık alanda kurulu.

TESTTÜRK AŞ’de testler, raporlamalar yapılıyor. Bugüne kadar 150’den fazla test yapıldı. AEBS testi gerçekleştiren resmi kurum olması da önemli.

TESTTÜRK AŞ, 20 Türk iş adamının bir araya gelmesiyle kuruldu. 2016 yılından itibaren yaptığı hamleler ve gerçekleştirdiği çalışmalar ile 10 milyon liranın Türkiye sınırları içerisinde kalmasını sağlayan TESTTÜRK A.Ş,  2023 yılına kadar gerçekleştireceği 100 milyon liralık yatırım ile birlikte, Savunma ve Uzay Sanayii alanında ülke çapında önemli bir açığı kapatmayı hedefliyor. Gelecek hafta resmi açılışı yapılacak olan TESTTÜRK AŞ, yerli otomobil için de ilk testleri gerçekleştirecek. Artık daha da güvenliyiz.


Bu haber 20/04/2022, Çarşamba günü yayınlandı, 496 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com