Çanakkale’de örnek tablo

1 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale Üretim ve Pazarlama Kooperatifi girişimleri ile ekmek bir süre Halkın Bakkalı şubelerinde 2 TL’den satılacak. Aynı zamanda Çanakkale Belediyesi tarafından yetiştirilen domates fideleri de dün vatandaşlara dağıtıldı. Çanakkaleliler, domates fideleri için metrelerce kuyrukta beklerken, her bir kişiye 4 domates fidesi verildi. Halk Bahçesi’nde ve Esenler Mahallesi’nde bulunan Halkın Bakkalı’nda ise ekmek bir süre 2 TL’den satılacak.

Çanakkale Belediyesi girişimleri ile hayata geçirilen Çanakkale Üretim ve Pazarlama Kooperatifi girişimleri ile piyasa ekmek fiyatının altında, ekmek satışına başlandı. Halk Bahçesi’nde ve Esenler Mahallesi’nde bulunan Halkın Bakkalı şubelerinde ekmek bir süre 2 TL’den satılacak. Halk Ekmek 2 TL’den satışa sunulurken, aynı zamanda belediye tarafından yetiştirilen domates fideleri de vatandaşlarla buluşturuldu. Herkese 4 fide gelecek şekilde dağıtım hem Esenler Mahallesi’nde hem de Halk Bahçesi’nde yapıldı. Domates fidesi için ise vatandaşların metrelerce kuyruk oluşturduğu görüldü.

“Sağlıklı gıda bu çağın en önemli sıkıntısı”

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, gerçekleşen etkinlik ile ilgili yapmış olduğu bilgilendirmede, “Sağlıklı gıda bu çağın en önemli sıkıntısı. Halk ekmek şu anda 2 TL’den satılıyor. Onunla ilgili Başkan Yardımcımız İrfan Bey sağ olsun, çok yoğun bir çaba sarf etti. Beni aştı. Bunu nasıl yapabiliriz diye benim çok fazla cesaretim olmadı ama kendisi bunu becerdi. 1 TL deyip geçmeyelim. Evine 2 günde 1 ekmek alan var. Bir günde evine 5 ekmek alan da var. Bizim önceliğimiz evine 5 ekmek götüren vatandaşımız.

Çok güzel. Bu kadar insan bu fideleri ekecekler. Saksıya ekecekler. Balkonlarında belki bir alan yaratacaklar. Şu anda Alman Sokağı’ndayız ve kuyruk Valiliğe kadar uzamış. Bunun tabi ilgililerin görmesi lazımdır. Kimse o ilgililer, ilgililer bu manzarayı görmelidir.

“Biz kendi öz ürünümüzü geliştiremedik”

Türkiye tarım üzerinde çok büyük hamleler yapmış bir ülkedir. Daha sonrasında, kolaycılıklarla, bizi tarımdan soğutup, özellikle tohum noktasında, tohum üreticilerine teslim edilmesi sonucunda, biz tohumları geliştireceğimiz yer de onları terk ettik. Domates itibariyle, İsrail’den alıyoruz. İsrail çöl ülkesi… Adam orada tohumunu geliştiriyor ve bize dünya paraya satıyor. Biz kendi öz ürünümüzü geliştiremedik.

“Kooperatif zararına halka ekmek sunuyor”

Belediye Meclis üyesi İrfan Mutluay, “Biz kooperatifler kurulurken, Çanakkale Belediyesi olarak yol gösterici olduk. Destek verdik. Sağlıklı ürünlere insanların ulaşmasını sağlamak, ürünleri ucuz fiyatlara halka sunmaktır. Bunun bir parçasıdır bu etkinlik. Fırınlarla görüşmeler yapıldı. Şu anda maliyetinin altında, kooperatif, zararına halka ekmek sunuyor. Zor günlerden geçiyoruz. Kooperatif başkanımıza ve yönetim kurulu üyelerimize teşekkür ediyorum” dedi.

“Herhalde herkes üretim yapacak”

S.S. Çanakkale Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Berkit, “Çanakkale Üretim ve Pazarlama Kooperatifi 2021 yılında kuruldu. Kooperatifçilik herkesin de bildiği gibi sosyal ve ekonomik yönden bir grup insanın bir araya gelerek kurdukları sosyal-ekonomik kuruluştur. Biz bugün bu kooperatifçiliğin sosyal yönünü uygulamak istiyoruz. Ekonomik sıkıntı var. Bunu paylaşmak istiyoruz. 2 TL’den Ramazan sonuna kadar satışlar devam edecek.

Bu ülkede üretim yapmadığımız sürece, tüketicilerin rahat etmesi mümkün değildir. Görüyorsunuz ki halkımız domates fideleri için bekliyorlar. Üretimi önemsiyorlar. Bundan böyle herhalde herkes üretim yapacak. Önümüzdeki günlerde kendi üretimlerimizle ekmeğe benzer bir kampanyayı hayata geçireceğiz. Toplumdaki dayanışmayı güçlendireceğiz” açıklamasında bulundu.

Tunahan Ünsal


Bu haber 20/04/2022, Çarşamba günü yayınlandı, 333 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com