Artık yüzerek geçeceğiz!

1 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

1915 Çanakkale Köprüsü’nün açılmasından sonra, GESTAŞ ücret tarifelerine zam yapılacağı konuşuluyordu. O söylentiler gerçeğe döndü ve GESTAŞ, 2022 yılı içerisinde ikinci defa ücret tarifelerinde zamma gitti. Zam ise vatandaşın alternatifi olmayan deniz ulaşımında ciddi maliyetlerle karşı karşıya kalmasına neden oldu. Çanakkale-Eceabat otomobil geçiş ücreti 135 TL olurken, Geyikli-Bozcaada hattında otomobil ücreti ise 300 TL’ye çıktı. Bir yolcunun her gün gidiş-gelişi ise 600 TL’ye mal olacak.

1915 Çanakkale Köprüsü, Asya ile Avrupa arasındaki mesafeyi tam anlamıyla 6 dakikaya indirdi. Köprü şimdilerde tercih edilirken, 200 TL ise geçiş ücreti bulunuyor. Öte yandan yıllardır Çanakkale’de deniz ulaşımını domine eden GESTAŞ ise 2022 yılı içerisinde ikinci zammı yaptı. Köprü açılmadan önce Ocak ayında yeni yıl zammı yapılmıştı. Köprü açıldıktan sonra ise bir zam daha geldi.

Çanakkale-Eceabat otomobil geçiş ücreti 95 TL’den tam anlamıyla 135 TL’ye çıktı. Çanakkale-Eceabat yolcu ücreti ise 10 TL olarak belirlendi. İşe gitmek için haftanın altı günü feribotu kullanan bir vatandaş günde 20 TL’den 480 TL’yi gözden çıkarmak durumunda kalacak. Çanakkale-Kilitbahir hattında ise yolcu 8 TL olarak belirlenirken, otomobil geçiş ücreti ise 125 TL olarak belirlendi.

Esas şoku ise adalarda yaşayan yurttaşlar yaşadılar. Bozcaada-Geyikli hattında zam rekor seviyeye çıkarken, Geyikli’den Bozcaada’ya otomobil geçiş ücreti 300 TL olarak belirlendi. Aynı hatta otobüs 1.000 TL, kamyon ise 600 TL. Geyikli’den Bozcaada’ya geçmek isteyen günübirlikçi tatilciler ve adada çalışanlar ise 30 TL’yi gözden çıkaracaklar.

Özellikle son zamanlarda köprünün açılmasından sonra, ulaşım ağı karma karışık olan Gökçeada hattında ise Kabatepe-Gökçeada otomobil ücreti 180 TL, yolcu ücreti ise 17 TL. Kabatepe-Gökçeada hattında otobüs 550 TL, kamyon ise 450 TL.

Vatandaşlar ulaşım giderlerinin artık ciddi bir maliyet olduğunu belirtirlerken, özellikle İstanbul başta olmak üzere büyükşehirlerdeki deniz ulaşım fiyatlarını sosyal medyadan paylaşmaya başladılar.

Yapılan sosyal medya paylaşımlarında, “İstanbul’da Sirkeci-Harem arası 1,5 deniz mili uzaklığında olurken, otomobil geçiş ücreti 29 TL.

İzmir Bostanlı-Üçkuyular mesafesi 3,1 deniz mili otomobil ücreti 32 TL. Çanakkale-Eceabat arası mesafe 2,9 deniz mili ve otomobil geçiş ücreti 135 TL” ifadeleri yer aldı.

Çanakkaleli artık karayolunu ve deniz yolunu zamlı kullanacak.

Tunahan Ünsal


Bu haber 20/04/2022, Çarşamba günü yayınlandı, 550 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com