The Batman Filmi İncelemesi

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

The Batman aynı adlı DC Comics karakterine dayanan, ülkemizde 4 Mart Perşembe günü vizyona giren ve hala daha vizyonda olan, yönetmen koltuğunda Peter Craig’le beraber filmin senaryosunu yazan Matt Reeves’in olduğu, başrolünde Batman/Bruce Wayne rolünde Robert Pattinson’ın yer aldığı, yardımcı rollerde Zoe Kravitz, Paul Dano, Jeffrey Wright, John Turturro, Peter Sarsgaard, Barry Keoghan, Andy Serkis ve Colin Farrell gibi yıldız isimleri kadrosunda barındırıyor.

Filmin geliştirilme sürecinin 2014 yılında başlandığını duyuran DC Genişletilmiş Evren (DCEU), projenin ilk aşamalarında Ben Affleck’in hem senaryo yazarı hem yönetmenlik hem de Batman rolünde olduğu konusunda anlaşmışlardı. Affleck önce senaryo yazarlığını daha sonra da yapımcı şirketin daha genç ve ‘dedektif Batman’ rolüne daha uygun bir aktörle çalışma isteğinden dolayı Ocak 2019’da projeden tamamıyla ayrıldığını duyurdu. Ardından Pattinson, aynı yılın mayıs ayında projeye katıldı.

Film konu bakımından oldukça basit gözükse de tabiri caizse sonradan açılan ama bir o kadar ağır tempolu, Gotham City şehrini oldukça iyi yansıtan ve karanlık bir film yapısına hakim. Batman’in, suçla savaştığı ikinci yılında, Gotham City’nin başına bela olan yozlaşmanın kendi ailesiyle nasıl bağlantılı olabileceğini araştırırken Riddler olarak bilinen seri katille çatışmaya girmesini temel alan hikaye, zaman zaman da olsa Batman’in yaşamış olduğu bunalım ve depresyon halini de çok iyi yansıtıyor. Ayrıca film gösterime girmeden önce Robert Pattinson’a Batman rolünde olmasından dolayı oluşan tüm soru işaretlerine de nokta koymuş oluyor. Sadece Batman’in değil diğer yardımcı karakterlerinde oldukça ön planda olduğu bir diğer detay olarak göze çarpıyor.

Film, eleştirmenler ve izleyiciler tarafından her yönüyle tam not alırken, en büyük eleştirisini filmin süresi yönünden aldığı belirtiliyor.  Şu ana kadar yaklaşık 500 milyon dolardan fazla hasılat yapan The Batman, ABD’de de Pandemiden sonra en iyi çıkış yapan ikinci film oldu. Ülkemizde ise 874.055 kişi tarafından sinemada tercih edilen film, ülkemizde 29.407.993 lira kazanç sağladı.

Yapımın içerdiği distopik hava yüzünden, gece izlenilmesi gerektiğini tavsiye ediyorum.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi

İletişim Fakültesi – Gazetecilik Bölümü 3. Sınıf Öğrencisi

 

 


Bu haber 25/03/2022, Cuma günü yayınlandı, 2728 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com