Altıncı His (Sixth Sense) film incelemesi

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Split, Glass gibi daha birçok yüksek bütçeli filmlerin yönetmen koltuğunda bulunmuş M. Night Shyamalan’in üçüncü filmi olan Altıncı His dönemin ve günümüzün önemli oyuncularını kadrosunda bulunduruyor. Başrolünde Bruce Willis’in yer aldığı, yardımcı rollerde ise Haley Joel Osment, Toni Collette, Olivia Williams ve Donnie Wahlberg’ün bulunduğu film 1999 yılında vizyonda yerini almıştı. Gişe konusunda 3.200.000 Dolar hasılat yakalayan ve beklentilerin oldukça altında kalan film, daha sonraki yıllarda Başrol oyuncusu Willis’in ve filmin yönetmeni M. Night Shyamalan’ın yakaladığı popülarite sayesinde tekrar gündeme geldi ve geniş kitlelere ulaştı.

Film konu bakımından oldukça basit gözükse de daha sonra detaylanan yapısıyla dikkat çekiyor. Uzun yıllardır mesleğini çeşitli sebeplerden dolayı yapmayan Psikiyatr Crowe geçmişinde yaşadığı korkunç tecrübenin canlı anılarını halen daha hissetmekte ve zihninde izlerini taşımaktadır. Crowe yıllar önce ağır bir saldırıya uğramış ve ölüm tehlikesi atlatmıştır. Şimdilerde küçük bir çocuğun, Cole’un doktorluğunu yapan bu adam zamanla Cole ile yakınlaşacak, küçük çocuğun daha önce kimseyle paylaşamadığı bir sırra tanık olmakla kalmayacak hatta onunla beraber ortak olacaktır. Küçük çocuğun sahip olduğu bu sır hem kendisinin hem de Doktor Crowe’un hayatında fırtınalar koparacak ve onu bazı eski kötü anılarıyla yüzleştirmek zorunda kalacaktır.

Ayrıca film önemli bir noktada sinema sektörüne öncülük yapan yapımlardan biridir. Sürpriz son kavramını sinema sektörüne taşıyan ilk yapımlardan biri olan Altıncı His, Bruce Willis’in çıkış filmlerinden biri olarak kabul edilir.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi

İletişim Fakültesi – Gazetecilik Bölümü 3. Sınıf Öğrencisi

 


Bu haber 19/03/2022, Cumartesi günü yayınlandı, 344 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com