Sadece Cami değil, aynı zamanda ilim merkezi olacak

4 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, bir dizi açılışta bulunmak üzere kente geldi. Başkan Ali Erbaş öncelikle İl Müftüleriyle bir araya gelerek istişare bulundu. Ardından Çanakkale Valisi İlhami Aktaş’ı ziyaret etti. Valilik şeref defterini imzaladı. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Valilik programının ardından Gençlik Merkezi ile Yahya Çavuş Kur’an Kursu açılışları gerçekleştirdi. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Terzioğlu Kampüsü’nde yapımı tamamlanan 18 Mart Hatime Ana Ulu Camisi’nin açılış törenine katıldı.

Çanakkale’de bugün önemli açılışlar gerçekleşti. Şehre gelen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş önce Fetvahane sokakta bulunan Aile Dini Rehberlik ve Gençlik Merkezi’nde ardından Esenler mahallesinde bulunan Yahya Çavuş Kur’an Kursu’nun açılışlarını gerçekleştirdi. Açılışlarda emeği geçenlere plaket takdim edildi. Ardından yapımı uzun süredir devam eden 18 Mart Hatime Ana Ulu Camisi’nin açılış törenine geçildi. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, okuduğu Cuma hutbesinde, “Caminin sadece ibadetle değil mihrabından minberine, kürsüsünden her köşesine, kütüphanesine, kitaplığına kadar ilim merkezi olarak değerlendirilmesi için gayret edeceğiz. Cami dersleriyle gençlerimizi, doğru dini bilgi alanında yetiştirmeye gayret edeceğiz. Hocalarımız, ilmihal, tefsir, hadis, akaid dersleriyle, talep eden öğrencilerimizi camimizde yetiştirmeye gayret edecek” dedi.

Hutbenin ardından Başkan Erbaş, cemaate Cuma namazı kıldırdı. Ardından caminin açılış törenine geçildi. Kur’an-ı Kerim Tilavetinin ardından açılış konuşmaları sonrası kürsüye gelen Çanakkale İl Müftüsü Şükrü Kabukçu, “2014 yılında temeli atılan camimiz şükürler olsun ki açıldı. Camimiz iki kısımdan oluşmaktadır. Birincisi az önce Cuma namazımı kıldığımız alan, ikincisi ise alt katlarda bulunun sosyal alanlardır. Camimiz betonarme ve kurşun kubbeli 6 minaresi var. Minarelerden dördü 60 metre ikisi 55 metre yüksekliğindedir. Özellikle üniversite öğrencilerimizin faydalanması için camimizin alt katında kütüphane proje çalışmamız devam etmektedir. Yine gerekli düzenlemelerden sonra oluşturulacak seminer odaları, cep sinema ve çocuklarımıza yönelik alanlar önemli bir ihtiyacı karşılayacaktır” dedi.

İl Müftüsü Şükrü Kabukçu’nun konuşmasının ardından kürsüye gelen Ak Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan camilerin bir kimlik olduğunu belirterek, “Ülkemize yan bakanlara birliğimize kastedenlere en büyük meydan okumayı gösteren özel eserlerdir. Caminin manevi mührü bambaşka. Ayasofya inşa edilirken 2 bin sene önce Konstantiniyye’nin nüfusunu bilir misiniz? Sultanahmet inşa edilirken İstanbul’da, Osmanlı’nın nüfusunu bilir misiniz? O yüzden caminin ölçülmesi büyüklüğünden küçüklüğünden çok öte bir mühür olarak şehrimize kazandırıldığı anlamdır. ‘Fabrika yapılmadı mı?’ diyenler Gıda Organize Sanayi Bölgesine (OSB), Biga’ya, Merkez OSB’ye, altyapılara baksın. Camimizin tadı, kıymeti, bambaşka” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ise, “Gözlerimiz şehirlerimize girdiği zaman minare arar. Geçtiğimiz yaz bir balkan seyahati gerçekleştirdim. 4 kadar ülkeyi gezdim. Gözlerimiz balkanlarda gezerken hep minare arıyor. Çünkü bizim gözlerimiz Anadolu’da minarelere alışmış. Rabbim milletimizi minarelerden mahrum bırakmasın. ‘Bu ezanlar ki şehadetleri dinin temeli, ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli’ derken İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy, bu mesajı veriyor. Bu duayı yapıyor. Bu bir duadır. İstiklal Marşı baştan sona milletimiz için yapılmış bir duadır. O yüzden ‘Bastığın yerleri ‘toprak!’ diyerek geçme, tanı. Düşün altında binlerce kefensiz yatanı. Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı. Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı’ derken Mehmet Akif Ersoy, gençliğimize, çocuklarımıza çok büyük bir mesaj, vasiyet bırakıyor. Biz şehitlerimize layık torun olmak istiyorsak, şehitlerimizin, ‘Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli’ ifadesi var ya İstiklal Marşı’nda, işte mabetlerimizin göğsüne namahrem eli değmesin diye bizim ecdadımız şehit oldu. İşte şehitler diyarı, şehitler şehri Çanakkale’den 250 bin ecdadımızın bizden böyle bir talebi var. Diyor ki; ‘Mabetlerimizin göğsüne namahrem eli değdirmeyin.’ bu vazife bizim, hepimizin, gençlerimizin neslimizin vazifesi” ifadelerini kullandı.

Konuşmalarından ardından AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Diyanet İşler Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ ve protokol üyelerinin dua eşliğinde kurdele kesimiyle Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Terzioğlu Kampüsü’nde yapımı tamamlanan 18 Mart Hatime Ana Ulu Camisinin açılışı gerçekleştirildi.

Caminin açılış törenine, AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, AK Parti Çanakkale İl Başkanı Naim Makas, Çanakkale İl Müftüsü Şükrü Kabukçu, ilçe müftüleri, daire müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Nedim Bayhan

 


Bu haber 28/01/2022, Cuma günü yayınlandı, 630 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com